Sosyal politikaların refah etkilerinin ampirik ölçümü: Türkiye'de temel eğitimle ilgili politikaların ve sosyal yardımların refah etkilerinin değerlendirilmesi
Empirical measurement of the welfare impacts of social policies: evaluation of the welfare impacts of basic education policies and assistances in Turkey
- Tez No: 210999
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada sosyal politikaların refah etkileri teorik literatür ve ampirik çalışmalar temelinde incelenmiştir. Bunun yanında, Türkiye'de temel eğitim politikaları ve temel eğitime yapılan yardımlarının refah ve yoksulluk üzerindeki etkisi sayısal olarak analiz edilmiştir. Bazı OECD ülkeleri ve OECD üyesi olmayan gelişmekte olan ülkelerde sosyal politika kapsamında temel sağlık, temel eğitim, sosyal güvenlik ve gıda yardım politikaları incelenmiş ve seçilmiş bazı gelişmekte olan ülkelerdeki sosyal politika reformlarının refah etkisini ortaya koyan etki değerlendirme çalışmalarından örnekler sunulmuştur. Çalışmanın son bölümünde, Türkiye'de temel eğitime ilişkin uygulanan politikalar ve yapılan yardımlar incelenmiştir. Özellikle 1997/1998 döneminde gerçekleşen Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından biri olan zorunlu kesintisiz sekiz yıllık temel eğitime geçişin etkileri yansıma analizi (incidence analyses) ve okullaşma oranlarındaki değişmeler kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca hanehalkı reisinin eğitim düzeyi ve hanenin sosyodemografik karakteristiklerinin bir fonksiyonu olarak hanehalkı gelirindeki değişmeyi (refahı temsil eden vekil değişken) ortaya koyan ampirik bir model kurulmuş ve bu model 2003 yılı Hanehalkı Bütçe Anketi verileri kullanılarak tahmin edilmiştir. Analiz sonuçları eğitim düzeyi ile gelir arasındaki ilişkinin her eğitim düzeyi için güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Sonuçlara göre hanehalkı reisi eğitim düzeyi ortaokul olan hanelerin geliri 100 kabul edildiğinde, hanehalkı reisinin sırasıyla okuma yazma bilmeyen, okuma yazma bilen ama bir okul bitirmeyen, ilkokul, ortaokul, lise, meslek lisesi, meslek yüksek okulu, fakülte, master ve doktora derecesi sahibi olduğu durumda gelir endeksi sırasıyla 50, 62, 78, 127, 137, 163, 219 ve 383 olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar hanehalkı geliri ve hane reisinin eğitim düzeyi arasında pozitif ilişki olduğu yönündeki görüşleri ve bulguları (TUİK 2003 ve 2004 yoksulluk araştırması) desteklemektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, bireylerin eğitim düzeylerini iyileştiren politikaların onların refahını daha iyi duruma getireceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the welfare effects of basic social policies are examined by reviewing the theoretical literature and empirical studies. Besides these, the impact of basic education policies and assistances on welfare improvement and poverty is quantitatively analyzed in Turkey. The social policies included basic health system, basic education, social security policies and food stamp programs or food assistances are examined in different OECD countries and non-OECD member developing countries by literature survey (where it is available). The result of the impact assessment studies or welfare impact of the reform of such policies in selected developing countries is reviewed as examples. In the final section of the study which is related Turkey, basic education policies and assistances are assessed. The basic eight years compulsory education is one of the important reforms in history of Turkey Republic which has been in force since 1997/1998. In this study, the impact of this education reform is assessed using incidence analysis and changes in enrollment rate in higher secondary school and its impact on welfare. The relationship is between attained education levels and income is used as proxy for welfare or poverty alleviation. The empirical model is defined as household?s income is a function of sociodemographic characteristic of household and education level of household head then the model is applied to ?2003 Household Budget Survey? data in Turkey. Empirical results indicate that the education level and income relation is very strong and statistically significant for each education level. The household head with lower secondary education is taken as a reference household and assumed their income equal 100, and then the income of all other household group by household head education level is indexed. It is found that household head with lower (higher) education level has lower (higher) income than reference household. The household head with illiterate, literate, primary school, higher secondary school, vocational school (higher secondary level), technical vocational school (two year university level), and faculty graduate and higher degree (master-PhD) household has income index as 50, 62, 78, 127, 137, 163, 219 and 383 respectively. These results are supporting the opinions and findings (such as TUIK 2003 and 2004 poverty reports) about positive relationship between education level attained by person (household head) and per capita household income. Therefore, the policies which improve the education level of citizen will makes better off citizens? welfare.