Kısıtlar teorisine dayalı süreç katkı muhasebesinin muhasebe yöntemleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi: Bir örnek olay çalışması
Evaluation of throughput accounting based on theory of constraints with comparing accounting methods: A case study
  1. Tez No: 211006
  2. Yazar: BURCU DEMİREL UTKU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kısıt, bir mamulün toplam üretim zamanını yavaslatan, bir sistemin para kazanma hedefini basarmasını engelleyen her hangi bir unsur olarak; kısıtlar teorisi ise, kısıtların yönetilmesi yoluyla sürekli gelismeye odaklanan bir yönetim yaklasımı olarak tanımlanabilmektedir. Kısıtlar teorisine göre, üretim isletmelerinin günümüzdeki en önemli amacı, faaliyette bulundukları süre içinde daha fazla kar elde etmektir. Bu dogrultuda ise teori, her sistemin en az bir kısıta sahip oldugunu ve geleneksel düsüncenin aksine kısıtların varlıgının, organizasyonlara gelismek için fırsatlar sundugunu kabul etmektedir. 1980'lerin ortalarında Dr. Eliyahu Goldratt tarafından ortaya çıkartıldıgında, isletmelerin üretim performansını arttırmak amacı ile gelistirilen teori, daha sonra yönetim ve maliyet muhasebesi ile birlikte kullanılan bir yöntem özelligini de kazanmıstır. Bugün bir çok firma, geleneksel muhasebe sistemlerini kullanmakta ve bu sekilde dünya sınıfı bir organizasyon olma süreçlerini engellemektedir. Firmalar artan rekabet sartlarında ayakta kalabilmeye ugrasırken, geleneksel muhasebe sistemleri eski ölçüm sistemlerine dayalı süreçleri izlemektedir. Geleneksel yöntemlerin, güncel uygulamalar karsısındaki eksikliklerini giderebilmek amacı ile, kısıtlar teorisinin ilkelerine dayanarak ortaya çıkarılmıs süreç katkı muhasebesi (Throughput Accounting), temel olarak kısıtların giderilmesi ile sürecin verimliliginin arttırılmasına dayanmaktadır. Bu kapsamda çalısmada ilk olarak, kısıtlar teorisinin genel özelliklerine deginilmistir. Daha sonra, firmaların üretim sürecinde ortaya çıkan kısıtların giderilmesi ile sürecin verimliligini ve dolayısı ile karlılıgı arttırmak konularında, yönetime yardımcı olabilecek yeni bir yaklasım olan, süreç katkı muhasebesi ve diger muhasebe sistemleri ile iliskisi incelenmistir. Uygulama kısmında ise, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyette bulunan isletmelere, ürün karması kararlarına iliskin bir bilgi formu gönderilmis, bu çalısmayı takiben belirlenen bir kimya isletmesinde örnek olay çalısması uygulanmıstır. Bunun amacı; en uygun ürün karmasını belirlemede kullanılan yöntemlerden kısıtlar teorisi süreç katkısı yaklasımı ile geleneksel yöntemlerden degisken ve tam maliyet yöntemlerinin, kârlılıga etkisini dikkate alarak karsılastırmaktır. Bu çerçevede, kısıtlar teorisi ile degisken ve tam maliyet yöntemlerinin ürün karması belirlemede nasıl kullanıldıgı ve üç yönteme göre belirlenen ürün karmalarının isletme karını nasıl etkiledigi ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
A Constraint is an element that decelerates production time of a product, in particular that blocks the system from achieving its goal. Theory of Constraints can be defined as management approaches that focusing on continuous improvement by managing constraints. According to Theory of Constraints, the most important aim of Production Company is getting more profit in certain period of working time. In this sense, theory claims that every system has at least one constraint and constraints provide opportunity to organization for improvement. Dr. Eliyahu Goldratt came up with Theory of Constraints to improve the production performance of organizations in the middle of the 1980?s. Today, theory of constraints is a method which is used in management and cost accounting. Nowadays, many firms lose the change of being first class organization because of using traditional accounting systems. As firms try to survive in increasing rivalry conditions, their traditional accounting systems is following processes based on old measurement systems. For the purpose of preventing the deficiencies of old methods used for actual implementations, Throughput Accounting which is based on principles of Theory of Constraints aims to increase efficiency by getting rid of constraints. In this thesis, first of all, general elements of Theory of Constraints were explained. Afterwards, new approach named as Throughput Accounting which can be useful for management in order to improve efficiency by eliminating constraints comes out in firm?s production process and its relations with other accounting systems were examined. In the implementation part of the thesis, questionnaire related with decision of product mix was sent to the firms situated in Antalya industrial zone and a case study is implemented afterwards in chemistry firm. Thus, Throughput Accounting based on Theory of Constraints, variable costing and absorption costing which are used for determining product mixed was compared by taking their effects to profit into consideration. Consequently, how Theory of Constraints and methods of variable and absorption costing used for determining product mix and their effects to firm? profit were stated.