Sağlık hizmetlerinde örgütsel bağlılık, işe bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkilerin modellenmesi
- Tez No: 211005
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE KURUÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, hastanede çalışan personelin, çalıştıkları kuruma, işlerine olan bağlılıkları ile işten duydukları tatmin seviyelerinin belirlenmesi ve bu yapılar arasındaki ilişkinin modellenmesi hedeflenmiştir. Araştırma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışanların örgüte bağlılık seviyelerini belirlemek amacıyla Meyer ve Allen'in üç boyutlu örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. İşe bağlılığı ölçmede Kanungo'nun tek boyutlu ölçeği tercih edilmiştir. İş tatminini ölçmek için ise, Churchill'in ?iş tatmini ölçeği? kullanılmıştır (Churchill, 1974). Uygulama, Antalya Devlet Hastanesi'nde görev yapmakta olan tüm personeli içermektedir. Personele 300 adet anket dağıtılmış, 288 adet kullanılabilir anket geri dönmüştür. Geri dönüş oranı %96 olmuştur. Toplanan veriler SPSS 11.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Güvenirlik ve geçerlilik, frekans ve yüzde, ortalama ve standart sapma, t testi, tek yönlü varyans, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Psiko-sosyal faktörler, işe bağlılık, örgüte bağlılık ve iş tatmini arasındaki yapı LISREL 8.54 paket programıyla oluşturulmuştur. İlk olarak, araştırmanın güvenirlik ve geçerlilik analizleri yapılmıştır. Demografik özellikler (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve medeni durum) ve diğer özellikler (çalışma grubu, kıdem durumu, iş yaşamındaki toplam çalışma süresi, işe verilen önem, işe gelinmeyen ve geç gelinen gün sayısı ve işten ayrılma niyeti) frekans analizi ile incelenmiştir. Psiko-sosyal faktörlerin boyutları, işe bağlılık, örgütsel bağlılık boyutları ve iş tatmini ile bu kalemleri oluşturan soru maddelerinin ortalamaları ve standart sapmaları alınmıştır. Cinsiyetin ve medeni durumun, işe bağlılığa, psiko-sosyal faktörlere, örgütsel bağlılığa ve iş tatminine etkisi t-testi ile incelenmiştir. Eğitim durumunun, yaş ve çalışma gruplarının işe bağlılık, psiko-sosyal faktörler, örgütsel bağlılık ve iş tatminine etkisi Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile incelenmiş; anlamlı etkileşimlerin kaynağının tespiti için Post-Hoc yöntemlerinden Scheffe testi uygulanmıştır. İşe bağlılık ve psiko-sosyal faktörler arasındaki ilişkiler ile örgütsel bağlılık boyutları ve psiko-sosyal faktörler arasındaki ilişkiler korelasyon testi ile incelenmiştir. İş tatmininin işe bağlılık, psiko-sosyal faktörler ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi de korelasyon testi ile incelenmiştir. İşe gelinmeyen ve geç gelinen gün sayısı değişkenlerinin işe bağlılık, psiko-sosyal faktörler, örgütsel bağlılık boyutları ve iş tatmini ile arasındaki ilişkiler de yine korelasyon testi ile incelenmiştir. İş tatminin ve örgütsel bağlılık boyutlarının hangi faktörlerden etkilendikleri çoklu regresyon analiziyle belirlenmiştir. Son olarak, psiko-sosyal faktörler, işe bağlılık, örgüte bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkiler yol (path) diyagramıyla belirlenmiştir. Araştırmanın sonunda, analiz ve testlerin sonuçları irdelenmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda örgütsel bağlılığı, işe bağlılığı ve iş tatminini artıracak öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the affection of determining personnel to the corporation to their work the level of satisfaction about their work and the modelling of the relationship between these conformations was aimed. The research was performed by using the survey method. Meyer and Allen`s three dimensional organizational commitment scale was used to determine the level of personnel?s organizational commitment. Kanungo?s undimensional scale was prefered to evaluate work commitment. Churchill?s job satisfaction scale was used to evaluate the job satisfaction. The application includes all of the employee working in the Antalya State Hospital. The related survey was coducted with 288 attendance while 300 surveys were propagated. The percentage of the return of the survey is 96%. The collected data were scoped out by using reliability, validity, frequency, percentage, average, standard deviation, t-test, ANOVA, correlation and regression analysis by using the SPSS 11.0 package software. In this research, structure among the psycho-social factors, work commitment, organizational commitment and job satisfaction was formed by using LISREL 8.54 package software. First of all, reliability and validity analyises was applied. The demographic factors (age, gender, educational status) and other factors (work group, seniority state, total working period in business, central life interest, non-attendant days, late attended, non-attended days, attitude of leaving work) of those who completed the survey were inspected by analysis of frequency. The standard deviation and the mean of psycho-social factors, work commitment, organizational commitment and job-satisfaction and those factors that form these items were calculated. The impact of the gender and the marital status to the work commitment, pyscho-social factors, the organizational commitment and the job satisfaction were investigated by performing the t-test. The impact of educational status on the work commitment, psycho-social factors, organizational commitment, and job satisfaction of age and work groups were investigated by ANOVA and Scheffe test that is one of Post-Hoc methods were applied to determine the resource of significant interactions. The relationship between the work commitment and psycho-social factors and the relationship between the organizational commitment dimentions and psycho-social factors were investigated by the correlation test. The relationship between the variables that indicate late or non-attended days, work commitment, psycho-social, organizational commitment and job satisfaction were again investigated by using the correlation test. The matter of which factors the job satisfaction and the dimensions of organizational commitment are affected of were determined by multiple regression analysis. Finally the relationship between psycho-social factors and work commitment to work organizational commitment and job satisfaction were determined by the path diagram. At the end of the research, some suggestions were made to improve the organizational commitment, work commitment and job satisfaction as a result of analysis and tests.