Elektronik turizm: ınternet acentacılığı, gelişimi, tercih nedenleri ve ileriye yönelik projeksiyonlar
- Tez No: 211019
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Turizm, Science and Technology, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Turizmin en önemli özelligi elle tutulup gözle görülemeyen, deneme imkânı bulunmayan bir ürün, yani hizmet üretiyor olmasıdır. Söz konusu turizm ürününü satın almadan önce görmek, incelemek veya test etmek mümkün olmadıgı için müsteriler, satın almadan önce bununla detaylı ve dogru bilgi edinmek isterler. Bu noktada bilgi ve iletisim teknolojilerinin turizmdeki önemi öne çıkmaktadır. Kullanım alanı ve etkisi tartısılmayan internetin turizm sektöründe ticari amaçlı kullanılması ile birlikte sınırsız bir erisim ortamı yaratılmakta, turizm isletmeleri kurdukları web siteleri sayesinde müsteriler ile direkt olarak iletisime geçme imkanı elde edilmekte ve bu sekilde direkt satıslar yapılmaktadır. Çalısmanın ilk bölümünde internet ve elektronik ticaretin tanımı ile genel özellikleri islenmistir. kinci bölümde ise turizm pazarlaması ve turizmde internet kullanımı üzerinde durulmus, online satıs yapan web siteleri konusunda bilgi verilmistir. Üçüncü ve son bölümde ise online rezervasyon hizmeti veren web siteleri ile ilgili bir arastırmanın verileri analiz edilmistir.
Özet (Çeviri)
The most important characteristic of tourism is producing service which is invisible untouchable and untestable product. The customers would like to have detailed and correct information about this product because they are not able to see, test or examine. At this point, the importance of information Technologies go to the fore. Commercial usage of internet in tourism sector creates an unlimited communication place and touristic companies are able to reach the customers directly by their web sites and sell their product and services online. In the first part of this study, definition and characteristics of internet and e-commerce have been examined. In the second part, tourism marketing and internet usage in tourism sector have been explained, then some information about online reservation web sites have been given. In the third and last part, results of a survey which has been applied to academical staff at a national university have been analysised.