Kurumsal sosyal sorumluluk : Vestel örneği
Corporate social responsibility : Vestel case
  1. Tez No: 211025
  2. Yazar: AYLİN İBİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yılların en gözde konularından biri olan kurumsal sosyal sorumluluk, örgütlerle paydasların beklenti ve çıkarlarının, dengeli bir biçimde karsılanmasını öngörmektedir. Bu konuyla ilgili literatürde pek çok çalısma yapılmıstır. Ancak kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgili yapılan çalısmalara bakıldıgında, kurumsal sosyal sorumlulugun sirketler ve belirli paydas grupları açısından ele alındıgı, sirketlerin çesitli birimlerinin bulundugu yerlesim yerlerindeki yerel halkla olan iliskilerinin üzerinde çok durulmadıgı görülmektedir. Bu eksiklikten hareket ederek; firma ve yerel halk bir arada ele alınmıs, halkın istekleri ve bunun gerçeklestirilme durumu ile firmanın yaptıkları ve kendini gördügü konum irdelenmeye çalısılmıstır. Bu çalısmanın amacı; kurumsal sosyal sorumluluk kavramının, Manisa halkının ve Vestel firmasının bakıs açılarından, algılanma biçimini ve derecesini göstermektir. Ayrıca, Manisa halkının, Vestel ile ilgili düsünceleri, Vestel firmasının sosyal sorumluluk adına yaptıkları, halkın buna tepkisi ve beklentileriyle ilgili, firmada önceden çalısan kisilerle ve su anda çalısmaya devam eden personelle, görüsmeler yapılmıstır. Firmanın kendini yeterli görüp görmedigini anlamak için de, firmayla görüsülmüstür. Yapılan görüsmelere, içerik çözümlemesi yöntemi uygulanmıs, olusturulan kodlar tablolastırılmıstır. Ulasılan bulgulara göre; Manisa halkının; kurumsal sosyal sorumluluk kavramının farkında oldugu, firmanın sosyal sorumluluk adına yaptıklarını memnuniyetle karsıladıgı, ancak yeterli görmedigi ortaya çıkmıstır. Ayrıca kurumsal sosyal sorumluluga bakıs açısı, firmayla bireyin birebir iliskisine göre sekillenmektedir. Görüsmelerden, Vestel firmasının, sosyal sorumluluk adına yaptıgı çalısmalarda kendini yeterli gördügü anlasılmıstır. Paydas taleplerini belirlemeden, sorumluluk adına yapılan çalısmaların çok tatmin edici olmadıgı, paydaslarla saglıklı iletisim kurmadan bu konuda basarılı olunamayacagı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility as the most remarkable subject of the recent years envisions the organizations? and shareholders? expectations and benefits to be met in a balanced way. Many works related to this subject has been done in literature. Yet, it is understood from the works related to corporate social responsibility that, corporate social responsibility is held in respect to the companies and known shareholders, but not with the local inhabitants who live in the places where various branches of the companies take place. Acting in terms of this shortcoming, company and local inhabitants are held together, moreover the situation between the wishes of the inhabitants and the state of their being come true and the acts of the company and the state which the company sees itself in is analyzed. Objective of this work is to present the perception form and degree of corporate social responsibility concept from angle of Manisa inhabitants and Vestel Company. In addition, interviews have been executed with individuals previously worked and presently working personel in the company about the ideas of Manisa inhabitants about Vestel, performances realized by Vestel in name of social responsibility, response and expectations of inhabitants. In order to understand if the company evaluating itself as sufficient or not, was interviewed with vice chairman of Vestel. The content analysis approach is applied to the interviews, the codes formed are tabled. According to the findings, it is concluded that Manisa inhabitants are aware of the corporate social responsibility concept, welcomed to the performances of the company in name of social responsibility but not found enough sufficient. Besides, the point of view to the corporate social responsibility is shaped according to the direct relation between the company and the person. From the interviews it is understood that Vestel Company sees itself sufficient in the works on social responsibility. It is concluded that the works done in behalf of responsibility without determining the needs of the shareholders is not very satisfactory, it will be impossible to be successful on this subject without making a good contact with the shareholders.