Türk operasının gelişim süreci
Development of Turkish opera
  1. Tez No: 211028
  2. Yazar: SİBEL ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ERDOĞAN OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bugün ülkemizde operada bulunulan noktanın sebeplerine göz atılacak olursa, yani seyircisinin belli bir kitleden olustugu düsünülürse bunun bir problem oldugunu inkar etmek güçtür. Dolayısıyla bu problemi yadsıyıp köklerine inmek yerinde olacaktır. Bu tez çalısmasının amacı, bu problemlerin saptanmasına katkıda bulunmaktır. Bu noktada yapılması gereken Türk Operasının dogusuna kadar dönmek ve günümüze kadarki süreci taramaktır. Bu çerçevede yapılacak olan arastırma Türk Operasına katkıda bulunabilecegi gibi, konunun sosyal boyutunu gözler önüne serecek ve yapılmıs olan bu önemli eserlerin ve bu eserleri besteleyen müzik adamlarının tanınmasına yardımcı olacaktır. Bunun için öncelikle ?opera? nın dogum ve gelisim sürecini incelemek, aktarmak gerekmistir, paralelinde Batı Operası'na deginmek gerekmistir. Daha sonra Türkiye'ye operanın nasıl girdigini, nasıl tanındıgını anlayabilmek açısından Osmanlı mparatorlugu Dönemi'ne deginilmis ancak, ?Türk Operası? nın dogusu Osmanlı'ya degil Cumhuriyet'e tekabül ettiginden Cumhuriyet Dönemi opera ve dolayısıyla Cumhuriyet Dönemi müzik alanındaki çalısmalara deginilmistir. Opera sanatı, Avrupa'da dogusundan günümüze degin soyluların, entelektüellerin ve klasik müzik ugrasıcılarının begeni ve kullanımı dısına çıkamamıs, ancak müzikte ve sahne sanatlarında bir takım yenilikler ve devrimler diye adlandırılabilecegimiz girisimlerle halka ulasabilmistir. Bu yenilikler, devrimler ve halka ulasabilme çabaları sürecinde opera sanatına emek veren uluslardan ve bestecilerinden söz etmek gerekmistir. Bilindigi üzere Cumhuriyet Dönemi Atatürk Devrimleri ile Müzik devrimi atbası gitmistir. Bu devrimlerden Atatürk'ce; milli kültür alanında en önemli deger tasıyan, müzik devrimidir. Çünkü müzik Atatürk'e göre; bir ulusun, bir kültürün, degisimini ve gelisimini, II ?kendini? ifade etmede en etkili ve seffaf yoldur. ?Eger bir ulus müzikte degisimi sindirebiliyorsa, diger degisimleri de kolayca kavrayabilecektir?? Çalısma sonucunda edinilen bulgular ısıgında; bugün hak ettigi ve gerektigi noktada olmayan, Cumhuriyet dönemi olusturulmasında göz ardı edilmeyecek degerde ki sayısız girisim, hayranlık uyandıran bir öngörü ve sanat tutkusuyla harcanan emekler sonucunda yaratılan Türk Operası, ancak Cumhuriyet'te oldugu gibi istikrarlı, planlı, akılcı ve genis bir vizyonla yola çıkılarak verilen emekler sonucunda tekrar dirilebilir, dirilmelidir?
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the roots of the problems that Turkish Opera faces with. The main reason behind these problems emerges from the structure of the opera audiences in Turkey First thing to do is to summarize Turkish Opera From the start-point to date. This summery may help the reader see the social aspects of the subject and will also give information about all the important works and composers. In this respect, the birth and development of Opera were analyzed. Following that, reader will have a wide look at the Western Opera and finally, in order to see the entrance of the opera in Turkey, some individual opera works in during the Ottoman age were summarized. But since the start ?point of ?Turkish Opera? is generally accepted as the foundation of Turkish Republic, this work concentrate on opera-music of republic era. Opera was an art that only nobles, intellectuals and classical musicians enjoyed widely. But it reached to all the people after a set of transformations and revolutions. From this point, it can be accepted that those revolutions and efforts of leading composers and nations to reach all the people is an important issue to deal with. As widely known, musical revolution advanced parallel with Atatürk?s revolutions in other aspects. According to Atatürk, of all those revolutions musical revolution has the highest importance. For him, music is the most effective and transparent way for a nation to reflect its culture and development. ?If a nation can accept the transformation in music, it can easily accept the transformation in all other aspects? says Atatürk. II This work indicates that Turkish Opera which received countless valuable Works, admirable foresight and lust for art is not in a situation it deserves. Turkish Opera is very likely to re-emerge with only sustainable, systematic and realistic efforts.