Kuruluş döneminde Türk operası (19 yüzyıl ortasından 1950'ye kadar)
Immergence of Turkish Opera
- Tez No: 209837
- Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK MÜLAYİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sanatın bir dalı olan müzik, çağlar boyu toplumlar arasında etkileşim sonucunda en önemli iletişim kaynağını oluşturmaktadır. Kıtalararası toplumların birbirleriyle ilişkilerinde siyasi, ekonomik faktörlerin yanı sıra, müziğin ve bu bağlamda müzisyenlerinde tarih süreci içinde önemli bir rol üstlendikleri görülmektedir. Sanatın her alanında görülen farklı yaklaşımlar ülkeler arasında hızla yayılarak ses getirmiştir. Müzik, şiir, tiyatro ve dekor, kostümüyle bir bütün oluşturan Opera sanatı İtalya'da doğmasına rağmen hızla tüm Avrupa'ya yayılmış ve o dönemdeki toplum hayatına ayna tutarak birebir yansıtmıştır. Avrupa ile sıkı ilişkiler içinde olan Osmanlı İmparatorluğu'nun da bu sanata kayıtsız kalması düşünülemezdi. 16. yüzyılda başlayan serüven, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte, bir kültür politikası olarak Türk Sanat yaşamında yerini aldı.“Kuruluş Döneminde Türk Operası”konulu bu araştırma ile tarihsel bir gelişim süreci izlenerek, çok sesli müziğin ve opera sanatının gelişme aşamaları Osmanlı İmparatorluğunun son döneminden, 1950 yılına kadar olan dönemle sınırlandırılıp, hem sanat tarihi, hem de eğitim tarihi bağlamında ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Music, a major branch of art, has been for centuries the most significant source of communication due to the interaction that exists between various communities. Not only the economic and political factors but also music and its performers are seen to play a vital role in the course of history as regards the relationship between intercontinental societies. Different approaches witnesses in virtually all branches of art spread out rapidly among countries and great emphasis is placed upon them. Despite the fact that music, poetry, drama and the art of opera with its unique costumes and settings were born in Italy, each has enabled us to mirror life in Europe then. It was unthinkable for the Ottoman Empire, which had established strong ties with Europe, to ignore this new art, opera. The journey, dating back to the 16th century, took its place in the life of Turkish Arts as a cultural policy with the foundation of the Republic of Turkey. The development stages of the art of opera and polyphonic music from the last days of the Ottoman Empire to 1950?s have been examined in terms of both history of art and history of education by following a historical development process with this study titled as ?the Turkish Opera in the Foundation Period?.