Küreselleşme-yerelleşme tartışmaları çerçevesinde Türkiye'de bölgesel asgari ücret önerisinin analizi
The analysis of the proposal of regional minimum wage in Turkey in the framework of the discussions on globalization and localization
- Tez No: 257516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN ELMAS ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de özellikle işveren kesimi tarafından gündeme getirilen bölgesel asgari ücret tartışmaları incelenmiştir. Bu çerçevede, bölgesel asgari ücret önerisinin gündeme geliş süreci üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde kavramsal olarak bölgesel asgari ücret tartışmalara giden süreç, küreselleşme kavramının tanıtılması, asgari ücretin tanım ve özellikleri, küreselleşme sürecinin bölgesel politikalara yansıması ele alınmaktadır. İkinci bölümde Türkiye'deki asgari ücret sistemi ve bölgesel politikalar incelenmektedir. Türkiye'de asgari ücret mevzuatı, asgari ücret uygulaması ve uygulanan bölgesel politikalar incelenmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'de bölgesel asgari ücrete ilişkin tartışmalar üzerinde durulmaktadır. Çeşitli ülke örnekleri anlatıldıktan sonra, bölgesel asgari ücret önerisinin gündeme gelişi ve uygulanabilirliği ele alınmıştır. Bölgesel asgari ücret uygulaması ile asgari ücret geri kalmış bölgelerde daha düşük düzeyde belirlenecektir. Türkiye'de bugünkü asgari ücretin zaten açlık sınırının altında bulunduğu düşünüldüğünde, bölgesel asgari ücretin uygulanabilirliği gerçekçi olmaktan uzaktır.
Özet (Çeviri)
This master?s thesis aims to analyze the regional minimum wage debate which is especially brought up by employing class in Turkey. In this framework, the proposal of regional minimum wage on the agenda of development process has also been emphasized. In the first chapter regional minimum wage in discussions as to the conceptual process, promoting the concept of globalization, the definition of the minimum wage and their properties and the process of globalization is reflected in regional policy is discussed. In the second chapter, the minimum wage system and regional policies in Turkey are examined. In this chapter, the legislation of minimum wage, the implementation of minimum wage and the applied regional policies in Turkey are examined. In the last chapter, is focused on the discussions about the regional minimum wage in Turkey. After describing the examples of minimum wage in various countries, the regional minimum wage proposal and the feasibility of the development agenda has been examined. Regional minimum wage application with a lower minimum wage levels in underdeveloped regions to be determined. The applicability of the regional minimum wage is far from being realistic, when considered the current minimum wage in Turkey is already under the famine limit.