İslam hukukunda zilyedlik
Possessor in the Islamic law
- Tez No: 211032
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ÇEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Hayatin devamlılığı, insanın çevresindeki sayısız eşyalarla ilişkisini zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple insan devamlı olarak eşyaları elde etme çabasındadır. Eşyalara sahiplenme isteği tüm insanlarda mevcut olduğu için, bunun hukuki kurallarla düzenlenmesi gerekmektedir. Fert ve Toplum huzuru buna bağlıdır. Her hukuk sistemi gibi İslam hukuku da, insan-eşya ilişkisinde fert ve toplum hayatı için kaçınılmaz olan, kendine ait kurallar koymuştur. Zilyedlikle ilgili kurallar da bunlardan bazılarıdır. Tezin birinci bölümünde zilyedliğin tanımı, mahiyeti ve çeşitleri etraflıca işlendi. İslam hukukunda eşyadaki zilyedliğin sadece ?fiili bir durum? değil, temelinde bir haklılığa dayalı ?fiili bir hakimiyet? olduğu vurgulandı. İslam Hukuku açısından zilyedlik kapsamına giren ve girmeyen mallar üzerinde duruldu. Zilyedliğin çeşitleri ve eşya üzerinde haklı zilyedlik sağlayan şartlar açıklandı. Ferd ve toplum hayatı açısından zilyedliğin fonksiyonu işlendi. Birinci bölüm haklı zilyedliğin kazanıldığı ve kaybedildiği yerlerin neler olduğu ile sona erdi. İkinci bölümde haklı zilyedliğin korunması ve meşru korunma yolları üzerinde duruldu. Bu kapsamda meşru müdafaa ve zilyedlik davaları etraflıca ele alındı. Zilyedlik davalarında zamanaşımı ve fonksiyonuyla ilgili hükümlere yer verildi. Zilyedliğin mahkeme kararıyla iadesi durumunda ortaya çıkabilecek hususlar işlendi. Bu kapsamda iyi niyetli ve kötü niyetli haksız zilyedlerin sorumlulukları ele alındı. İslam hukukunda haklı zilyedliğin korunduğu, haksız zilyedliğin hukuken himaye edilmediği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
Continuance of life necessitates relationship of human with numerous properties around him/her. Therefore, human continuously endeavors to obtain property. As all human have acquisitive of goods, it must be regulated by legal rules. Individual-society welfare depends of this. As all law system, Islamic Law also establishes its rules that are inevitable for an individual and society life in human-goods relationship. Possessor rules are just some of them. In the first part of thesis, description, nature and type of possessorship. In the Islamic law, possessorship was emphasized as an ?actual domination? depending on justifiability on its basis, not only on an ?actual circumstances?. For Islamic Law, properties included by or not included by possessorship were discussed. Types of possessorship and conditions providing justifiable possession on properties are explained. Function of possessorhip has been examined in respect of individual and society. The first part is concluded about grounds where justifiable possession are gained and lost. In the second part, protection of possession and legal protection ways were discussed. Within this context, rights for self-defense and possessory actions were discussed. Limitation in possessory actions and its functions were discussed. Matters that could arise due to return of possession by court order were studied. Within this context, liabilities of bona-fide and mala-fide faulty possessions were discussed. It?s emphasized that justifiable possession is protected, but faulty possession is not legally safeguarded in Islamic Law.