Örgütlerde insan kaynakları ve halkla ilişkiler birimleri örgüt yapılarının incelenmesi üzerine karşılaştırılmalı bir çalışma
A comparative study on organisational structures of human resources and public relations units in organisations
  1. Tez No: 211048
  2. Yazar: MUSTAFA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Örgütlerde insan kaynakları ve halkla iliskiler birimlerinin görev alanlarının belirlenmesi, ortak hareket alanları ve çatıstıkları alanların tespit edilmesi amacıyla kaleme alınan bu çalısma üç bölümden meydana gelmektedir. Çalısmanın birinci bölümünde, örgüt kavramı genel anlamda ele alınarak örgüt ilkelerine deginilmis ve örgüt yapıları üzerinde durulmus; ikinci bölümünde insan kaynakları ve halkla iliskiler birimleri, örgütsel yapı içerisindeki konum, örgütsel sorumluluk, sahip olunan özellikler, üstlenilen islevler, örgütsel amaçlar, yönetsel ilkeler açısından karsılastırılmalı olarak incelenerek bu dogrultuda her iki birim için görev alanları tespit edilmistir. Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde ise halkla iliskiler ve insan kaynakları birimlerinin karsılastırmalı olarak incelenmesine iliskin bir alan arastırması SO (stanbul Sanayi Odası)nun 2004 yılı verilerine göre Türkiye'nin ilk 500 sanayi kurulusu temel alınarak gerçeklestirilmistir. Çalısmanın sonucunda, her iki birimin de uygulamada yönetsel kademe itibariyle çogunlukla genel müdüre baglı oldugu, halkla iliskiler biriminde diger birime nazaran isim anlamında bir uyumun söz konusu olmadıgı, her iki birimin de üst yönetimden yeterli destegi aldıgı, iki birim arasında görev alanı itibariyle bir çatısmanın olmadıgı uygulamada ortaya çıkmasına ragmen uygulanan modelde iki birim arasında çalısanların motive edilmesi, çalısan iletisiminin denetimi ve yönetilmesi, çalısanlarla yöneticiler arasında köprü olma ve sendikalar ve endüstriyel iliskiler olmak üzere dört görevde çatısmanın oldugu ve ilk üç görevin halkla iliskiler görevi olması sebebiyle insan kaynakları biriminin halkla iliskiler biriminin görev alanına müdahale ettigi ve çatısmanın bu sebeple ortaya çıktıgı yönünde verilere ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to define the functional areas of human resources and public relations units in organisations, their shared fields of operation and their areas of conflict, and consists of three chapters. The first chapter deals with general concepts and principles of organisation and reviews organisational schemes; in the second chapter, human resources and public relations units, their position in the organisational schema, their organisational responsibilities, their attributes, functions they carry out, organisational aims related to them are all studied in comparison to each other to define the functional areas of both units. In the third and final chapter, a survey is conducted on the first 500 industrial firms according to 2004 data of SO (stanbul Sanayi Odası: stanbul Chamber of Industry). As a result, although it has been found that both units were mostly connected directly to the general manager in means of managerial hierarchy, and that the unit responsible for public relations frequently didn?t have a congruent name designation compared to the other unit, and that both units had sufficient support from the upper ranks, and that there was no areal dispute between both units, however, according to the model implemented it is to be discerned that in four fields of function, namely of employee motivation of both units, in controlling and directing employee communication, and in bridging the gap between employees and the managing team, and relations with trade unions, and the industry in general, conflicts existed. It has been concluded from the findings that the conflicts arose from the condition that the first three functions were functions of public relations and hence the human relations units interfered into the functional field of the public relations unit.