Polis-halk ilişkileri
- Tez No: 21104
- Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Her toplum gereksinmelerini karşılamak ve geleceğe yönelik amaçlarını gerçekleştirmek üzere çeşitli örgütlenmelere gitmektedir. Bu bağ lamda, her örgütlenmenin toplumsal bir gereksinmeyi karşıladığı açıktır. Kuruluşlar, kendilerini doğuran gereksinmeyi karşıladıkları, bundaki her değişimi kendi politika ve işleyişlerine yansıtabildikleri sürece varlıklarını sürdürebilirler. Kamuoyunun her geçen gün daha büyük bir güç kazandığı dünyamızda halkın benimsemesi ve desteği, örgütlerin varlıklarını sürdürmeleri ve gelişmeleri bakımından toplumda düzenin sağlanmasında artık güvenlik gereklerinin halka benimsetilmesi gerekmektedir. Polis örgütünde esas olan ilke : suçun önlenmesi, halkla polis arasında karşılıklı güvene dayalı iyi ilişkilerin kurulması ve korunmasının gerekliliğidir. Polis örgütü toplum içinde bir kuruluş olup yasaların uygulanması, huzurun sağlanması gibi klasik ve modern sayısız görevleri vardır. Başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de özellikle son yıllarda polisin halka ilişkileri, demokratikleşme sürecindeki gelişmeye, ilişkilerdeki değişmeye paralel olarak tartışma konusu yapılmaktadır. Polisin halkla ilişki biçimi, kamunun temel hak ve özgürlüklerini yeterince kullanabilmeleri açısından önemlidir. Araştırmada, görevi toplumda kamu düzenini sağlamak ve korumak olan polisin halkla ilişkileri, kamunun destek ve güvenini sağlamak amacıyla polisin gösterdiği çabaları, bu amaçla örgütlenmiş birimler ve halkın polis hizmetleri hak-II kındaki tutumu, polisin bu yöndeki uygulamaları üzerinde durulmuş tur. Yapılan araştırma bir durum saptamasıdır. Amaç, polis-halk ilişkilerindeki sorunları belirlemek ve bazı öneriler getirmektir. Bunun için öncelikle konu ile ilgili mevzuat ve yazılı kaynaklar incelenmiştir. Sorunları tespit etmek ve karşılıklı tutumları belirlemek amacıyla 1992 yılının Mart ayında Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde bir soru kağıdı uygulaması ve Çankaya Merkez Polis Karakolu'nda vatandaşlarla karşılıklı görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde Emniyet hizmetinin tanımı, görevleri ve yapısı üzerinde durulmuştur. Emniyet hizmetleri tarihi süreç içinde ele alınmış ve emniyet örgütünün bugünkü mevcut teşkilatlanma biçimi açıklanmıştır. Daha sonraki bölümlerde halkla ilişkiler kavramı açıklanmış, polis- halk ilişkilerinde karşılıklı tutum ve sorunlar üzerinde durulmuş, bu amaçla yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın nasıl yapıldığı, araştırmanın evreni ve veri toplama yolu ve araçları açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca araştırma bulguları maddeler halinde sıralanmış, çeşitli tablolar düzenlenmiştir. Son bölümde, araştırma bulguları ve ortaya çıkan sorunlar özetlenmiş, çeşitli çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Various organisations are established in every society, because of the needs of people and also their ambitions to see their aims become true. This is the main cause why every institution is a need for every society. Institutions can survive when they satisfy the needs that caused their outcome, and when every change of these needs are reflected according to their own policy and manipulation. In our world, day by day, public opinion has gained so much power that, if the majority of people accepts and supports the organisations, they can survive and develope. Thus for the order in the society, the needs of security must be adapted to the people. The main principle of police organisation is to prevent crime ; to establish reliable relations between the community and the police ; and to make it everlasting. Police organisation is an institution which has numerous classic and modern duties like, carrying out laws and obtaining peace. In our country, especially in the reent years, like in other countries, the relations between the police and the community is argued in paralel with the changing relations and the development in trying to be democratic. The way how the police treats people gets its importance according to the community in which they can protect their rights. In thisIV research, the main topics will be the relations between the police and the community in which the police has to obtain and protect the public order ; its efforts to obtain support and trust from the public ; the branches organized for this reason ; the things they have done ; and the attitude of the community towards them. This research aims to reflect the real situation. Moreover, it aims to determine the problems between the police and the community, and to bring forth new ideas. Therefore, written resources and regulations dealing with the subject have been studied first. In order to specify the problems and the attitudes on both sides, in March, 1992, a questionaire has been held by Ankara Security Council, and some meetings have been carried out by Çankaya Central Police Station to ask the public opinion. The first part of the research is based on the definition, the duties and the structure of the Security Service. The history of Security Service from the beginning to the present and how todays Security Organisation has been established are being explained. The second part includes the definition of social relations, the attitudes and problems of each side in the relations between the police and the community, and some information is being given about the efforts to solve such problems. In the third part, it is pointed out how the research was completed ; the capacity of the reseacrh ; and the ways of gathering datum. In thispart, there is also a list of conclusions and some graphics. In the final part, the conclusions of the research and the problems in paralel with these have been outlined, and some propositions are given.