Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar ve bankacılık sektörü örneği (1990-2005)
Foreign direct investment and banking sector case in Turkey (1990-2005)
- Tez No: 211064
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Son yıllarda Türk ekonomisinde yasanan olumlu gelismeler, Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne üyelik müzakerelerinin baslaması ve buna baglı olarak gelecege iliskin olumlu beklentiler Türkiye'ye yönelik dogrudan yabancı yatırımları artırıcı bir etki meydana getirmistir. Türkiye'ye yönelik dogrudan yabancı yatırımların yogunlastıgı önemli bir alanda bankacılık sektörü olmustur. Bu kapsamda çalısmada; dogrudan yabancı yatırım seklinde gerçeklesen Türk bankacılık sektörüne yabancı banka giris nedenlerinin belirlenmesi ve yabancı banka girislerinin Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıstır. Türk bankacılık sektörüne yabancı banka giris nedenlerinin belirlenmesi yapılan anket çalısması ile tespit edilmistir. Yabancı banka girislerinin Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkileri ise olusturulan ekonometrik model ile ampirik olarak ölçülmeye çalısılmıstır. Anket çalısması sonuçlarına göre yabancı bankaların Türkiye'ye gelme nedeni ?Yeni müsteri/s arayısı?dır. Model sonuçlarına göre de 2001 ekonomik kriz sonrası dönemde aktif büyüklük olarak yabancı banka girislerinin artması Türk bankacılık sektöründe rekabeti artırmıs ve bu durum bankaların faiz dısı gelirleri ve faaliyet giderleri üzerinde pozitif yönde bir etki meydana getirmistir.
Özet (Çeviri)
In recent years the satisfactory developments in the Turkish economy and the positive expectations related to the deliberations started for the membership of Turkey to the European Union caused an increasing effect on the foreign direct investment in Turkey. Another sector including foreign direct investment densely in Turkey was the banking sector. In this scope the objective of this study was to determine the reasons of the foreign banks taking place in the banking sector developing with the foreign direct investment in Turkey and to find out the effects of the foreign bank participations on the Turkish banking sector. The reasons of the foreign bank participations in Turkish banking sector was determined by a survey study and the effects of these participations on the Turkish banking sector were obtained empirically with an econometric model built in the study. According to the survey results, the reason for the foreign banks entering the Turkish banking sector was the ?search for the new customers/businesses?. The model results also stated that the increase in the participations of the foreign banks increased the competition in the Turkish Banking sector after the 2001 economic crisis, and this condition caused a positive effect on the non-interest income and the operating expenses of the banks