Kamu hizmetlerinde etkinliğin ve verimliliğin arttırılmasında e-devletin rolü ve bir e-devlet uygulaması: Kimlik paylaşım sistemi (Kps)
The role and application of e-government in increasing the productivity and efficiency of public services: Identity sharing system(Iss)
  1. Tez No: 211065
  2. Yazar: ŞÜKRÜ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 652
Özet
Bu çalışmada özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında küreselleşme, uluslar arası çevre şartlarının zorlaması ve bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişimin sonucu kamu yönetiminde meydana gelen gelişmeler incelenmiştir. Kamu yönetiminde yeni yaklaşımlar bağlamında toplam kalite yönetimi, iyi yönetişim, yeni kamu yönetimi, performans yönetimi, stratejik yönetim, özelleştirme ve e-devlete değinilmiş ve özellikle e-devlet üzerinde durulmuştur. Ayrıca etkin yönetime ve Türkiye'de kamu yönetimini etkinleştirme sürecine temas edilmiştir. Bunların yanında dünyadaki ilk e-devlet projelerinden olan ve Avrupa'daki e-devlet projelerine ilham kaynağı olmuş Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi Projesi ve bu projeye dayalı Kimlik Paylaşım Sistemi Projesi üzerinde durulmuştur. Son olarak kamu hizmetlerinde etkinliğin ve verimliliğin artırılmasında e-devletin rolünü tespit etmek amacıyla Kimlik Paylaşım Sistemi'nden yararlanmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile sözleşme yapan kurumların Bilgi İşlem Merkezi yöneticilerine yönelik uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in public administration which were resulted from pressure of international environmental conditions and developments in informatics and communication technology were investigated. In the context, of new approaches to public administration; total quality management, good governance, new public administration, performance management, strategical management, corporatisation and especially e-government were covered. Additionally, effective management and activating process of public administration in Turkey were also investigated. Besides, Centralized Civil Registry System Project (CCRS) which is one of the first e-government projects in the world and inspired similar projects in Europe, and Identity Sharing System Project based on CCRS project were also expounded. Finally, an application for determination of the role of e-government on increasing efficiency and productivity by using Identity Sharing System was carried out towards to administrators of Information Processing Center which are constituted by General Directorate of Population and Citizenship Affairs.