Sunay Akın'ın hayatı,sanatı ve şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi
Examination of the life,poems and artistry of Sunay Akin for thematic perspective
  1. Tez No: 211075
  2. Yazar: SONGÜL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİTAT DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Edebiyat dünyasında `Makiler' adlı kitabıyla dikkatleri çeken Sunay Akın, birçok poetik yönelimin yer aldıı 1980 Kuaının `Yeni Garipçi iir' diye adlandırılan ve Garip anlayıını benimseyip, edebi kimliklerini bu anlayı dorultusunda oluturan airler arasında yer alır. Bu çalımada, Akın'ın, Makiler (1989), Antik Acılar (1991), Kaza Süsü (1993) ve 62 Tavanı (1998) adlı iir kitapları, denemeleri ve ayrıca kendisiyle yapılan çeitli söylei ve röportajlardan hareketle onun iir anlayıını oluturan kriterleri belirleyerek bu kriterler çerçevesinde oluturulan iirlerin tematik açıdan incelemesi yapıldı. Akın'ın iir dünyasını oluturan kriterleri belirlerken, öncelikle, airin içinde bulunduu 1980 Kuaının özellikleri, dönem hakkında yazılan çeitli makaleler, yapılan söyleiler ve kaleme alınan kitaplar dorultusunda incelendi. Bu inceleme dorultusunda 1980 Kuaının badaıklık deil, ayrııklık gösterdii; ancak farklı dünya görüleri, sanatı algılayıları gibi çeitli nedenlerle gösterilen bu ayrııklıın `iire saygı' dorultusunda badaıklık gösterdii görülmektedir. Akın, iiri bir birikim olarak görür ve iiri yapılan birikimin taıran damlası olarak deerlendirir. Birikimi taırarak iir olan damla kadar birikimi balatan ilk damlanın da önemli olduunu vurgular. iirlerin tematik incelemesinde ise ilenen konular önemine göre sıralandı. airin iirlerinde en önemli temalar arasında, bir ehir temi olarak stanbul, deniz, soyo-kültürel ve siyasal deiim teması görülür. Biçimsel olarak bakıldıında ise Akın'ın iirinde kısa anlatım için elverili olan Japon iiri türü Haiku'lara sık yer verildii görülmektedir. airin dil ve üslup özellikleri ise iir kitaplarından ve yaptıı söyleilerden yola çıkılarak tespit edildi. Akın'a göre iirdeki dilin konuma dilinden farkı yoktur. iirde önemli olanın imge olduunu belirterek bunun da zeka ile oluturulduunun altını çizer.
Özet (Çeviri)
Sunay Akın, who has drawn attention to himself with his book named `Makiler? (`?macchias??), involves amongst the poets called `Yeni Garipçi iir? of 1980 Generation that had many poetical tendencies who adopted the Garip movement and formed their literary identities around this concept. In this work, starting with Sunay Akın?s miscellaneous essays, interviews and poetry books that are; Makiler (`? macchias??) (1989) , Antik Acılar (`?Antique sufferings??) (1991), Kaza Süsü (`?Freak accident??) (1993) and 62 Tavanı(`?Rabbit of 62??) (1998), his criteria of understanding poetry were defined and a thematic examination of his poems formed within the frame of these criteria was made. While defining the criteria forming Akın?s world of poetry, primarily the features of the 1980 generation that the poet belongs to, some essays, interviews and books about that period, were examined. In the light of this examination, it was seen that the 1980 generation wasn?t homogeneous, but heterogeneous. Also this being heterogeneous because of different opinions of world, understanding of the art etc., is homogeneous in terms of `respect towards the poetry?. Akın sees the poetry as an accumulation and considers the poetry as the overflowing drop of this accumulation. He emphasizes the importance of not only the first drop starting the poem, but also the last overflowing drop. In the thematic examination of the poems the subjects were ordered by importance. The most important themes in his poems are; stanbul as a city theme, the sea and the sociocultural and political changes. In the figural examination of his poetry, we often see that he uses `haiku? , a kind of Japanese poetry, that is very suitable for short narrations. The language and the style of the poet was determined in the lightof his books and interviews. According to Akın, the language in the poetry and the language in speaking has no difference. He points out that it is the ?image? being important in poetry that is produced by means of `logic?