İlgili rekabet kurulu kararları ışığında çimento sektöründe rekabet sınırlamaları
The competition limitations in the cement sector under the light of the relevant decisions of the competition authority
  1. Tez No: 211074
  2. Yazar: ÇETİN OKAN CİBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalısmada, ülkemiz çimento sektöründeki rekabet sınırlamaları, rekabet hukukunda yer alan temel kavramlar ve ilgili Rekabet Kurulu kararları ısıgında incelenmistir. Çalısmada ilk olarak çimento ürününün özellikleri, ülkemizdeki üretim ve üreticiler hakkında kısa bilgiler verilmis, bu çerçevede sektördeki rekabet ortamı degerlendirilmistir. Devamında ise Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesi anlamındaki danısıklı iliskiler yolu ile sektördeki rekabetin sınırlanması ve sektörde meydana gelen birlesme ve devralmaların rekabeti sınırlayıcı etkileri incelenmistir. Çimento sektöründe faaliyet gösteren tesebbüsler arasındaki anlasmalar, uyumlu eylemler, tesebbüs birliklerinin karar ve eylemleri gibi danısıklı iliskiler neticesinde sektördeki rekabetin sınırlanması mümkün olabilmektedir. Bu baglamda, Rekabet Kurulu sektördeki rekabet ortamını korumak amacı ile bir takım sorusturmalar baslatmıs ve bazı sorusturmaların neticesinde özellikle sektörde üretici konumunda faaliyet gösteren bazı tesebbüsler hakkında, oldukça yüksek meblâglarda cezalara hükmetme yoluna gitmistir. Ayrıca sektörde faaliyet gösteren tesebbüsler arasında meydana gelen birlesme ve devralma islemleri neticesinde, rekabetin sınırlanması mümkün olabilmektedir. Bu bakımdan Rekabet Kurulu tarafından sektördeki birlesme ve devralama islemleri ile ilgili olarak çok sayıda inceleme yapılmıstır. Söz konusu incelemelerin neticesinde, bazen birlesme ve devralma islemlerine izin verilmis, bazen de ilgili islemler sonucunda rekabetin sınırlanacagı kanaatine varılarak izin verilmemistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the competition limitations in the cement sector of Turkey are examined under the light of fundamental concepts found in the competition law and the relevant decisions of the Competition Authority. First of all, brief information is provided on the features, domestic production and producers of the cement product and the competition medium is assessed in this context. Then, limiting the competition in the sector through prearranged relations in the sense of Article 4 of Law on Protecting Competition and the limiting effects on competition of the mergers and transfers taking place in the sector are examined. As a consequence of the prearranged relations such as agreements between the enterprises active in the cement sector, harmonized actions, decisions and actions of the enterprise corporations, it is possible to limit competition. In this context, the Competition Authority commenced some investigations with the purpose of protecting the competition medium in the sector and as a result of certain investigations heavy fines are decided on some enterprises active in the sector as manufacturers. In addition, as a consequence of mergers and transfers taking place between the enterprises active in the sector, it is possible to limit competition. Therefore, the Competition Authority has carried out many examinations on the mergers and transfers in the sector. As a result of the said examinations, sometimes these mergers and transfers were allowed, sometimes not allowed considering that they would limit competition at the end of relevant operations.