Kağızman'da tarihi ve arkeolojik araştırmalar
Historical and archeological surveys in Kagizman
- Tez No: 211076
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Anadolu insanlık tarihin laboratuarlarından biri olma özelliği taşımaktadır. Biz bu çalışmamızda Anadolu'nun kuzeydoğu uç kısmında yer almakta olan Kars ili'nin Kağızman İlçesini ele aldık. Kağızman Paleolitik Çağ'dan itibaren yerleşme görmüştür Bunda en önemli faktör hiç şüphesiz coğrafi konumdur. Coğrafi olarak Anadolu yaylalarını Kafkaslar ve İran yaylalarına bağlayan geçit olma özelliği taşımaktadır. Eskiçağ tarihi açısından da çok zengin veriler içermekte olduğu yapmış olduğumuz bu çalışma ile ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia should be seen as a laboratory of human history. The area of this study includes the the Kağızman district of Kars which is located in the northeast edge of Anatolia. Kağızman became a settlement up from the Paleolithic ages which can be explained with its geographical location. Geographically it provides a passage from the Anatolian and Caucasian plateaus to the Iranian plateaus. This study also shows that the area is also important in terms of old age .