Abdülkadir Budak'ın hayatı, sanatı ve şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi
Examination of the life, poems and artistry of Abdülkadir Budak for thematic perspective
- Tez No: 211094
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİTAT DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Modern Türk şiirini besleyen önemli kaynaklardan biri olan, 1970 kuşağı şairleri arasında anılan Abdülkadir Budak, dönemin sav sözlere ve ideolojik soyutlamalara dayanan, siyaseti önceleyen şiir anlayışına katılmaz. Daha bağımsız bir yol seçer; ama tamamen bireyci de olmaz, yeri geldiği zaman muhalif tavrını ortaya koyarak toplumsal eleştirisini de yapar. Tek boyutlu bir düşünceyi amaçlamaz, insanlığın kanayan yarasına, bireysel acılara da merhem olmak isteyen bir şiire katkıda bulunur. İlk şiirini 1970'te, ilk şiir kitabını da 1978 yılında yayımlayan Abdülkadir Budak, 1981 yılında yayımladığı Gömleğim Leyla Desenli adlı şiir kitabıyla kendi çizgisi içinde niteliksel bir sıçrama göstermekle beraber, üslubunu da netleştirir. İlk eserleri olan Geçti İlkyaz Denemesi ve Şimdi Yaz'da gösterdiği gereksiz sözcük tasarrufundan uzaklaşır. Şiirlerini hecenin bildik toprağında kaleme alan şair, geleneği zemin edinmekle birlikte modern bir söyleyiş tarzı oluşturmayı başarır. Şiiri, şairin aynasından öte, yüzü olarak gören Budak, hayatıyla dirsek temasını yitirmeyen şiirler yazar. ?Ben şiire başlarken yaşamaya başlarım? diyen Budak için şiir, bir terapi seansıdır. O, yazarak acılarını azaltır. Gül, Leyla, avcı, ceylan, kuğu, havuz imgelerine tutkun olan şair, tematik şiir çalışmaları yapar. Yanlış Anka Destanı'ndan başlayarak tematik bütünlüğü olan şiir kitapları yazar. Her şairin hayatı boyunca bir tek şiir yazdığını söyleyen Budak'ın eserleri, tıpkı bir zincirin halkaları gibi birbirine eklenerek devam eder. Budak, eserleri arasındaki kan bağını korumaya itina gösterir. Abdülkadir Budak'ın hayatından ve edebi yönünden yola çıkarak, onun dili, üslubu, şiir dünyası hakkında bilgi verdikten sonra, yazmış olduğu on beş şiir kitabında yer alan şiirlerini tematik açıdan inceledik, ele aldığı temaları farklı başlıklar altında tasnif ettik.
Özet (Çeviri)
Abdülkadir Budak, whose name is mentioned among 1970?s generation poets and who is one of the most important source that provide for Modern Turkish poem, don?t agree with the poem comprehension that is based on that term?s assertion words and ideological abstraction. He chooses more independent way, but he is not individualist entirely, he makes his social criticism by bringing up his contrary attitue when it is time. He does not aim an unilateral thought, he contributes to a poem that wants to be cure humanity?s bleeding wound and also individualist suffering. Abdülkadir Budak, who published his first poem in 1970 and also his first poem book in 1978, made clear his style by showing a qualified progress in his line with poem book named `Gömleğim Leyla Desenli? which is published in 1981. he digresses unnecessary word possession that he shows in Geçti İlkyaz Denemesi and Şimdi Yaz which was his first work. The poet, who writes his poems in syllable?s known sail, takes tradition as a base, and also succeeds in forming a modern word style. Budak, who sees poem poet?s face further poet?s mirror writes poems that not lose bend theme with his life. Poem for Budak, who says ?I start living when I start writing a poem?, is a therapy seance. He reduces his pain and purify himself by writing. Poet, who is ford of image of rose, Leyla, hunter, gazelle, swan and pool, makes study on thematic poem. He writes poem books that is thematic integrity starts from `Yanlış Anka Destanı?. Budak says each poet writes only one poem during his whole life his works continue by being joined each other like links of a chair. Budak takes care of protecting blood string among his works. In our thesis, by starting out Abdülkadir Budak?s life and his literary aspect, after giving information about his language, his style and poem world, we examined his poems that are in his fourteen poem books on the basis of thematic way, and classified these themes, that he dealed with, under different titles.