Yeşil pazarlama faaliyetleri çerçevesinde Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin çevreye duyarlı ürünleri kullanma eğilimlerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study intended for determining environmental products tendency of Kafkas University students within green marketing activities
  1. Tez No: 211093
  2. Yazar: FİLİZ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
1970'li yıllardan itibaren ortaya çıkan yeşil pazarlama kavramı ürünün üretimi, tüketimi ve tüketimden sonra yok olana kadar tüm ürün yaşam seyri boyunca etkili bir rol üstlenmektedir. Türkiye'de emekleme dönemini yaşayan yeşil pazarlama kavramı ve yeşil tüketici kitlesinin oluşumuyla beraber yeşil ürüne olan duyarlılığın artması araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bununla birlikte, Türkiye'deki pazarlama faaliyetleri kapsamında gelişmiş ülkelerdeki kadar yeşil tüketicinin taleplerini karşılayacak uygulamaya rastlanmamaktadır. Buna rağmen çevreye olan duyarlılığın artmasıyla beraber yeşil pazarlamaya olan ilginin de arttığı görülmektedir. Bu ilginin yeşil ürün satın alma davranışına yansıyıp yansımadığını saptamak için Kafkas Üniversitesi öğrencilerine yönelik anket çalışması yapılarak, öğrencilerin çevreye karşı tutumları ve çevreyle dost ürünleri kullanma eğilimleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of green marketing that occurred since 1970 has an effective role in production, consumption and removing churn after consumption of product along all product life-cycle. Green marketing that lived creeping term in Turkey and increasing of sensitivity about green product with originating mass of green marketing is constituted the topic of study. However contain marketing activities in Turkey about covering green consumer?s demand; there are no enough applications as developed countries. Although, it is seemed that interest about green marketing increases with rise of ecological sensitivity. Because of determining this interest whether reflect in behavior of purchasing green product, it is tried to designate if students aimed at environmental attitudes by doing a questionnaire study on students of Kafkas University.