Resimde postminimalist çözümlemeler
Postminimalist analyses in painting
  1. Tez No: 860580
  2. Yazar: HAMİD MAHARRAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP PAZARLIOĞLU BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
20. yüzyıl sanatta çok sayıda ve çeşitlilikte akımın hızla ortaya çıktığı hareketli bir dönemi gösterir. 1907 yılına tarihlenen Kübizm akımında sanatçılar objelerin parçalarını analiz ederlerken, her bir parçayı farklı bakış açıları ile sunmuşlardır. Kübizm ile birlikte formların basitleştiği görülmektedir. Suprematizm ile birlikte gerçek formlardan daha fazla uzaklaşıldığı ve temel geometrik formlara yakınlığın söz konusu olduğu bir sanat anlayışından bahsedilebilir. Saf duyguya yönelen ve sıfır biçimi yücelten yeni bir anlayış vardır. De Stijl akımının temsilcileri ise yine geometri ve basitliğin ön planda olduğu yeni plastik bir fikir savunmuşlardır. 1919 yılında kurulan Bauhaus sanat ve tasarım okulu endüstri ile sanatı birleştirerek özgün tasarımların ortaya çıktığı yeni bir alan oluşturmuştur. Soyut sanat, doğada nesnelerin temsilleri yerine öznel biçimlerin ruhsal göstergeleri olarak belirmektedir. Minimalizm 1960'lı yıllara dayanan bir sanat akımı olarak, Frank Stella Ellsworth Kelly, Dan Flavin, Donald Judd, Carl Andre gibi sanatçıların geometrik ve soyuta yönelen çalışmaları ile dikkat çekmiştir. Soyut dışavurumculuğa bir tepki olarak ortaya çıkan düzenli formlar ve kişisellikten uzak hazır üretime yakınlık gösteren bir eğilim olmuştur. Sanatçılar objeye ve yer aldığı mekana odaklanmışlardır. Sıradan objeler, fabrikasyon ürünler, bireylerin mekan içindeki farkındalıklarını arttırmakta ve algılarını zorlamaktadır. Minimalizmde sanatçı tarafından şekillenen bir heykel ya da anlatılmak istenen bir metin olmayabilir. Sanatçı gerçeği gözler önüne koymakta ve yaratıcı illüzyonlardan uzaklaşmaktadır. Minimal sanat malzemenin kendi öz varlığını, her türlü anlatımdan arındıran çeşitli üç boyutlu kurgulamalarla aktarmaktadır. Minimalizmin sert yapısı, postminimalist sürecin eleştiri zemininde yer almaktadır. Bu doğrultuda sanatçılar sert ve dayanıklı malzemeler yerine kırılabilen, hassas ya da organik malzemeleri tercih etmişler ve çoğu zaman düşünsel süreçlere odaklanmışlardır. Postminimalizm anlamı itibariyle minimalizm ile çeşitli bağlantılar içerse de çelişkilerini de bünyesinde barındıran enstalasyon, kavramsal sanat, arazi sanatı gibi çeşitli alanları da kapsayabilen geniş bir uygulama olanağı sunmaktadır. Tez çalışmasının amacı, postminimalist sürece götüren sanat biçimlerini ve postminimalist anlayışta eser üreten sanatçıların çalışmalarını analiz etmek ve araştırmacı tarafından gerçekleştirilen sanat çalışmalarını biçim ve içerik olarak açıklamaktır. Çalışma betimsel yöntem ve tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın benzer çalışmalar ve sanat alanları için önemli bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The 20th century is a vibrant period in which many and varied movements in art rapidly emerged. In the 1907 Cubism movement, artists analysed the parts of objects and presented each part from different perspectives. It is seen that forms are simplified with Cubism. With Suprematism, we can talk about an understanding of art in which real forms are more distanced from real forms and there is a closeness to basic geometric forms. There is a new understanding that tends towards pure emotion and glorifies zero form. Representatives of the De Stijl movement, on the other hand, advocated a new plastic idea in which geometry and simplicity were at the forefront. Founded in 1919, the Bauhaus school of art and design created a new field where original designs emerged by combining industry and art. Abstract art appears as spiritual indicators of subjective forms instead of representations of objects in nature. Minimalism, an art movement dating back to the 1960s, attracted attention with the geometric and abstract works of artists such as Frank Stella Ellsworth Kelly, Dan Flavin, Donald Judd and Carl Andre. It was a tendency that emerged as a reaction to abstract expressionism, showing a tendency towards regular forms and ready-made production far from individuality. Artists focussed on the object and the space it occupied. Ordinary objects, fabricated products increase the awareness of individuals in space and challenge their perceptions. In minimalism, there may not be a sculpture shaped by the artist or a text to be explained. The artist reveals the reality and moves away from creative illusions. Minimal art conveys the material's own existence through various three-dimensional constructions that purify it from any kind of expression. The rigid structure of minimalism is on the ground of criticism of the postminimalist process. In this direction, artists have preferred fragile, delicate or organic materials instead of hard and durable materials and often focused on intellectual processes. Although postminimalism contains various connections with minimalism in terms of its meaning, it offers a wide range of application possibilities that can cover various fields such as installation, conceptual art, land art, which also contains its contradictions. The aim of the thesis is to analyse the art forms that lead to the postminimalist process and the works of artists who produce works in the postminimalist understanding and to explain the artworks carried out by the researcher in terms of form and content. The study was carried out with descriptive method and survey model. It is thought that the research will constitute an important source for similar studies and art fields.