Çevre kirliliğinde insan faktörünün plastik dille psikolojik yorumu
- Tez No: 21112
- Danışmanlar: PROF. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu raporda çevre konusundan hareket ederek, insanın çevresiyle olan olumsuz etkileşimin psikolojik irdelemesi raporun çıkış noktalarını oluşturur. Sunulan tüm çalışmalarda hedeflenen, ayrıntılardan arındınlmış insan formunu doku ve renk ile yoğurarak yeni bir anlatım yolu yakalayabilmektir. Yeniyi arama çabalan geçmiş deneyimlerle desteklenerek konu renk ve doku ile çözümlenmeye çalışıldı. Eski çalışmalarda denenen spatülle doku oluşturma, silme ve kazıma teknikleri yeni çalışmalarda da sürdürülmüştür. Ancak dokusal zenginlik yaratma çabalan daha da öne geçerek bir anlatım yolu olarak benimsenmiştir. Araştırma konusu kapsamında yapılan çalışmalarda yağlı boya ve kolaj tekniği tuval ve kağıt üzerine uygulanmıştır. Değişik türde yapılan çalışmalarla plastik dilde ifade zenginliği yaratılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The starting point of this report, inspired from the topic of environment, is psychological investigation of the negative correlation between man and his environment. What is aimed with all the works presented here is to reach a new way of exposition by combining the human form, which is free from details, with texture and colour. The subject has been tried to be analysed with colour and texture while efforts of innovation were supported by past experiences. Although the techniques of producing texture, wipe, and scrape with spatula, which were tried in past works, were maintained in these works too, the precedence were given to efforts of producing rich textures and such efforts were adopted as an expression style. Oil paint and the technique of coalesce were applied upon canvas and paper during the works produced within the scope of this research. By means of various sort of works, it wvas aimed to create a rich expression in plastic language. 11