The Characteristics of the theatre of the absurd in Samuel Beckett's Waiting for Godot, Endgame, Krapp's Last Tape and Happy Days
  1. Tez No: 21111
  2. Yazar: GAMZE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Absurd Tiyatro, teknik ve temasal acıdan pek cok yenilikleri beraberinde getirmiştir. Absurd' ün sözlük anlam saçma, mantıksız ya da anlamsız olmakla birlikte, sözcüğün tiyatroya yansımış biçimi tümüyle farklıdır. Absurd Tiyatronun temel varsayımlarından en önemlisi bos-luklarla dolu, anlamsız bir yasamda insan durumunun saçmalığıdır. Yasamın anlamsızlığı, ulaşılmak istenen ideallerin, saflığın ve amaçların delerlerini yitirişi, insan durumunun anlamsızlığı ve bu duruma akılcı yoldan yaklaşımın yetersizliği? hayalkırıklıklarıyla dolu modern cağda, dünyanın artık bir anlam taşımadığı görüşleri, Absurd Tiyatronun temelini oluşturan düşüncelerdir. Ancak Absurd Tiyatro insan durumunun saçmalığını tartışmaktan öte, bu durumu alduQu gibi gözler önüne sermeyi amaçlar. Aynı Zamanda. Absurd oyunların kişileri, oyunlarda kullanılan dil ve dekor, oyunların temalarına paralel olarak, alışılmağın dışında bazı özellikler taşımaktadır. Bu oyunlarda karakterlerin hemen hemen tümü, yasamın anlamsızlığının bilincinde, hep bir arayış içinde ve herhangi bir yere ait.olma çabasında olan inançlarını yitirmiş statik bireylerdir. Bu karakterler çoğunlukla simetrik özellikler taşıyan, palyaço nitelikli çiftler olarak ele alınırlar. Hemen hemen tümünün en önemli sorunu iletişimsizliktir. Bu bireyler zamanın hızlı akısı üiçinde çağdaş yasamın ve teknolojinin kurbanı olan, ideallerini yitirmiş- kişilerdir. Absurd oyunların en önemli özelliklerinden biri de bu kişilerin, karakter olarak irdelenmesinin son derece zayıf olmasıdır. Bireylerin sahnedeki davranışları, iletişimsizlikleri, yabancılaşmaları çoğu zaman traji- komik durumlar yaratır. Bir anlamda mizah öğesi oluşturan, ama aynı zamanda trajik özellikler gösteren bu durumlar, bireylerin içinde bulundukları çıkmazı oldukça belirgin bir biçimde yansıtır. Ayrıca Absurd Tiyatroda dil de yeni bir görünüm kazanmıştır, çünkü şiirsellik sahnede görülen somut ve nesnelestirilmîs imajlardan dolmaktadır. Dil bu durumda ikinci plana itilmiştir ve son derece yetersizdir. Sahnedeki olaylar kis-ilerin sözlerini asar ve sözlerle olaylar çoğu kez çelişki doğurur. Bu çalışmada Samuel Beckett' in yukarıda sözü edilen dört oyunu, ayrı bölümlerde, detaylarıyla incelenecek ve oyunların içerdiği Absurd ökeler tematik ve teknik acıdan ele alınacaktır. Samuel Beckett, ingiliz Tiyatrosundaki en önemli Absurd oyun yazarıdır. Ancak bu tür, daha sonra bir akım olarak gelişmemiştir. Yine de Samuel Beckett* ten başka Harold Pinter' in özellikle ilk dönemlerde yzzdxQi bes oyununda, Tom Stoppard'm bazı oyunlarında, çeşitli absurd öğeler gözlenmektedir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Both technically and thematically, the Theatre of the Absurd has brought many innovations with it, in its different approach to themes and characters. Although the common usage of the word“absurd”may simply be“ridiculous”,“illogical”or“unreasonable”, the term has a totally different meaning in dramatic sense. One of the basic assumptions of the Theatre of the Absurd is the absurdity of human condition in a meaningless life. Nothingness of life, the loss of values, ideals^ aims and purity, the meaninglessness of human condition, the inef ficiency, insufficiency and inability of considering this situation from a rationalistic point of view, the belief that life and world have no meaning in the modern technological world full of disappointments and frustrations form the essence of the Theatre of the Absurd. However, the Theatre of the Absurd does not simply discuss the meaning lessness of human condition but it aims at presenting this condition in front of the eyes of the people. Moreover, the characters in Absurd plays, have unusual characteristics similar to the unusual themes, language and the props used in these plays. These characters &r