Aile katılımlı çevre eğitimi deneyimi üzerine bir olgubilim çalışması
A phenomenology study on the experience of environmental education with family participation
- Tez No: 880755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmanın amacı, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin ve ailelerinin çevre ve çevre sorunlarına ilişkin görüşlerini belirlemek ve çevre eğitimi deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarını incelemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcıları ilkokul 3. sınıf öğrencileri ve ailelerinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçlarından gözlem, yarı yapılandırılmış görüşme, araştırmacı ve öğrenci günlükleri, kelime ilişkilendirme testi, aile katılımlı etkinlikler ve öğrenci ürünlerinin oluşturduğu fotoğraflar kullanılarak katılımcıların çevre olgusuna ilişkin deneyimleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcılara göre çevre kelimesinin anlamına, çevre sorunlarının neler olduğuna, bu sorunların önlenmesine yönelik önerilerinin neler olduğuna ve aile katılımlı çevre eğitimi deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarına ilişkin bulgular elde edilmiştir. Katılımcıların çevreyi doğal ve yapay çevreyle birlikte canlı varlıklar olarak tanımladıkları, aynı zamanda çevreyi eğlence, özgürlük ve hayat kaynağı olarak gördükleri ve çevreyi yaşamın, mekânın ve birlikteliğin ifadesi olarak anlamlandırdıkları sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılara göre en fazla olan çevre sorununun kirlilik olduğu, çevre sorunlarında insan faktörünün olumsuz etkisinin bilincinde oldukları ve bu durumdan en çok hayvanların etkilendiği belirlenmiştir. Katılımcılara göre, çevre sorunlarının önlenebilmesi için çevre kirliliğinin engellenmesi, atıkların dönüştürülmesi, kaynakların tasarruflu kullanılması, toplumdaki insanların birlikte hareket etmesi ve yetişkinlerin çocuklara rol model olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar aile katılımlı çevre eğitimi deneyimi ile çevreye ve çevre sorunlarına ilişkin farkındalık ve bilinç düzeylerinin arttığını, çeşitli deneyimler kazandıklarını, sorunların çözümüne yönelik bakış açısı geliştirdiklerini, süreç içerisinde öğrendiklerini günlük hayatlarına yansıttıklarını, bu deneyimin nitelikli vakit geçirmeye katkı sağladığını ve öğrenmelerini kolaylaştırdığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the views of 3rd-grade primary school students and their families regarding the environment and environmental issues, and to examine how they interpret their environmental education experiences. The research was conducted using the phenomenological design, which is one of the qualitative research methods. The participants of the study consist of 3rd-grade primary school students and their families. In the research, it was tried to reveal the participants' experiences regarding the environmental phenomenon by using observation, semi-structured interview, researcher and student diaries, word association test, activities with family participation and photographs created by student products, among the data collection tools. Content analysis was used in the data analysis. The results of the study revealed findings regarding participants' perceptions of the meaning of the term“environment,”the nature of environmental problems, their suggestions for preventing these problems, and how they interpreted their experiences with family-involved environmental education. Participants defined the environment as both natural and artificial surroundings along with living beings. They also perceived the environment as a source of entertainment, freedom, and life, and interpreted it as an expression of life, space, and togetherness. According to the participants, the most significant environmental problem is pollution. They are aware of the negative impact of the human factor on environmental issues and identified that animals are most affected by this situation. Participants concluded that environmental problems could be prevented by stopping pollution, recycling waste, using resources efficiently, having people act collectively, and adults serving as role models for children. Participants stated that their awareness and consciousness about the environment and environmental problems increased through their experiences with family-involved environmental education. They gained various experiences, developed perspectives for solving problems, reflected what they learned into their daily lives, contributed to spending quality time, and found it easier to learn.