Immigrants and xenophobia in the European Union
Avrupa Birliği'nde göçmenler ve yabancı düşmanlığı
  1. Tez No: 211141
  2. Yazar: YEŞER YEŞİM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BERİL DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 3'ünü olusturan göçmenlerin ve göç olgusunun yarattığı etkiler, ekonomik, sosyal, politik ve kültürel alanlarda açıkça görülmektedir. Bu durum, bir çok farklı bilim dalının göç ve göçmenlik konularını değisik açılardan ve kendilerine özgü metotlarla incelemelerine ve dolayısıyla farklı problemler ve sonuçlar belirlemelerine yol açmıstır. Bu çalısma uluslararası göç ve göçmenlik durumuna siyaset bilimci gözüyle bakarak, göçmenlik ve yabancı düsmanlığı arasındaki karsılıklı etkilesim ve iliskiye dikkat çekmektedir. Göç ve göçmen kavramlarını tanımlarken ortaya çıkan teorik ve pratik alanlardaki farklılıklar, ulus-devletleri, göçmen haklarının sınırlarının belirlenmesi konusunda temel belirleyici aktörler olarak ortaya çıkarmıstır. Ulus-devlette ?yabancı? olarak kolaylıkla kategorize edilebilen göçmenler, yabancı düsmanı davranısların da birincil hedefi olmaktadır. Yabancı düsmanlığı kavramının, milliyetçilik ve ırkçılık gibi asırı uçlarla arasındaki sınırın belirsizliği ve değiskenliği, ulus-devletin göçmenlerin haklarını belirleyen basat güç olması gerçeği ile beraber değerlendirildiğinde ortaya çıkan tablo, durumunun, bugünkü küresellesmis dünyada ortaya koyduğu ciddi tehlikeleri açıkça göstermektedir. Bu çalısmada, özellikle Avrupa Birliği çerçevesinde incelenen göçmenler ve yabancı düsmanlığı iliskisinin, ?Avrupalı? kimliğinin olusturulması ve Avrupa Medeniyeti'nin tanımlanması çabalarının yansımalarından ayrı düsünülemeyeceği belirlenmistir. Bu çerçevede, göçmenler ve yabancı düsmanlığı iliskisinin, 2000'li yıllarda Islamophobia (Islam Korkusu /Düsmanlığı) yönünde gelistiği görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the global share of three per cent, the influences of migration and migrant population are quite obvious in economical, social, political and cultural life. Arising from this situation, various scientific disciplines have built up their own perspectives and methods in order to study migration and migrants. This, of course, leads to different findings and in consequence, different problems and solutions. This study analyzed the relation between migration /migrant population and xenophobia from a political scientist approach. It has been identified that the paradoxes arisen from the different focuses of theory and practice in defining migration/migrant have lead to the fact that today, nation-states have been emerged as the main actors in granting rights to migrant population and hence structuring the limits of migrants? rights issue. Migrants have also been the primary targets of xenophobic acts because they are easily identifiable as ?foreigners?. Together with this, considering the dangerous relation of xenophobia with extreme ideological concepts such as nationalism and racism, today?s situation has been appeared as more serious than ever for the global peace and order. In the study, specifically analyzed European Union Case has shown that in Europe, the relation between migrants and xenophobia has been impossible to think apart from the process of European identity formation and the efforts of defining European civilization. In this framework, in 2000s, Islamophobia has been identified as the new form of xenophobic attitude.