Türkiye'de göçmen karşıtlığı : İstanbul fatih ilçesi örneği ile kanada, Avrupa Birliği ve ABD üzerine yapılmış çalışmalarla karşılaştırmalı analiz
Anti-immigrant sentiment in Turkey: A comparative analysis of İstanbul's Fatih district and studies from Canada, the European Union, and the United states
  1. Tez No: 924847
  2. Yazar: MURAT YAKIŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 726
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE GÖÇMEN KARŞITLIĞI : İSTANBUL FATİH İLÇESİ ÖRNEĞİ İLE KANADA, AVRUPA BİRLİĞİ VE ABD ÜZERİNE YAPILMIŞ ÇALIŞMALARLA KARŞILAŞTIRMALI ANALİZ Bu çalışma, Türkiye'deki göçmen karşıtlığının sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi dinamiklerini analiz etmeyi hedefleyen kapsamlı bir araştırmadır. İstanbul'un Fatih ilçesi örneğinde yürütülen çalışma, göçmen karşıtlığının temel nedenlerini ortaya koyarken, ABD, Kanada ve Avrupa Birliği'ndeki benzer çalışmaları da karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Teorik çerçevede yabancı düşmanlığı, grup tehdit teorisi, grup kimliği teorisi ve ekonomik teori kullanılmış; göçmen karşıtlığının algılanan tehditler, ekonomik rekabet, demografik faktörler ve siyasi tutumlarla nasıl bağlantılı olduğu incelenmiştir. Bu bağlamda, küreselleşmenin yarattığı ekonomik eşitsizlikler ve kültürel dönüşümlerin göçmen karşıtlığını nasıl etkilediği de ele alınmıştır. Araştırmada popülizm ve siyasi kutuplaşma, siyasal ideolojiler, siyasi partiler, medya ve etik gibi çağdaş olguların göçmen karşıtlığı üzerindeki etkileri de değerlendirilmektedir. Ayrıca, göçmen karşıtlığı, kimlik siyaseti çerçevesinde yerli halkın toplumsal hegemonyasını koruma refleksi ve göçmenlerin“öteki”olarak algılanmasının bir sonucu olarak tartışılmıştır. Anket verileri, göçmenlerin yerli halk üzerindeki etkisine dair algıları ve bu algıların göçmen karşıtı tutumları nasıl şekillendirdiğini analiz etmek için kullanılmıştır. Bu bağlamda, algılanan tehditler, popülist söylemler ve güvenlikleşme süreçlerinin göçmen karşıtlığına katkısı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada göçmen karşıtlığına yönelik tutumları etkileyen faktörlerin eğitim, gelir düzeyi, etnik kimlik, siyasi parti tercihleri bağlamında ele alınmasının yanı sıra ırkçılık, vatanseverlik, etnik ayrımcılık, etnik çatışma ve sosyal uyum konularına da yer verilmiştir. Özellikle etnik milliyetçiliğin, göçmen karşıtı tutumları güçlendiren bir dinamik olarak nasıl işlediği değerlendirilmiş ve göçmen karşıtlığının insan hakları, uluslararası hukuk ve sosyal adalet çerçevesinde doğurduğu sonuçları tekrar hissettirmiştir. Sonuçlar, Türkiye'de göçmen karşıtlığının benzer sosyoekonomik faktörlerden etkilendiğini ancak yerel ve ulusal bağlamda kendine özgü özellikler taşıdığını göstermektedir. Bu bağlamda Fatih ilçesi verileri, Türkiye'deki göçmen karşıtlığı hakkında derinlemesine bir perspektif sunmakla kalmayıp, göç ve çok kültürlülük kavramları çerçevesinde küresel bir fenomen olan göçmen karşıtlığını uluslararası düzeyde anlamak için de kıymetli bir karşılaştırma olanağı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANTI-IMMIGRANT SENTIMENT IN TURKEY: A COMPARATIVE ANALYSIS OF ISTANBUL'S FATIH DISTRICT AND STUDIES FROM CANADA, THE EUROPEAN UNION, AND THE UNITED STATES This study provides a comprehensive analysis of the social, economic, cultural, and political dynamics underlying anti-immigrant sentiment in Turkey. Using Istanbul's Fatih district as a case study, the research explores the root causes of anti-immigrant attitudes while conducting comparative analyses with similar studies from the United States, Canada, and the European Union. The theoretical framework integrates xenophobia, group threat theory, social identity theory, and economic theory, examining how anti-immigrant sentiment is shaped by perceived threats, economic competition, demographic factors, and political attitudes. Furthermore, the study considers the impact of economic inequalities and cultural transformations driven by globalization on anti-immigrant sentiment. The research evaluates the influence of contemporary phenomena such as populism, political polarization, political ideologies, political parties, media, and ethics on anti-immigrant attitudes. Additionally, anti-immigrant sentiment is discussed through the lens of identity politics, highlighting the reflexive effort of local populations to preserve social hegemony and their perception of immigrants as“the other.”Survey data were utilized to analyze public perceptions of immigrants and how these perceptions shape anti-immigrant attitudes. Within this context, the study offers a detailed examination of how perceived threats, populist rhetoric, and securitization processes contribute to anti-immigrant sentiment. The study further addresses factors influencing anti-immigrant attitudes, including education, income levels, ethnic identity, and political party preferences, while also exploring related themes such as racism, patriotism, ethnic discrimination, ethnic conflict, and social cohesion. Particularly, the study evaluates the role of ethnic nationalism as a driving force behind anti-immigrant attitudes and highlights the broader implications of anti-immigrant sentiment for human rights, international law and social justice. The findings reveal that while anti-immigrant sentiment in Turkey is influenced by similar socioeconomic factors as in other contexts, it also exhibits distinct characteristics shaped by local and national conditions. Data from Fatih district not only provide an in-depth perspective on anti-immigrant sentiment in Turkey but also offer a valuable framework for understanding immigration and multiculturalism as a global phenomenon at an international level.