The enlargement preferences of the major Eu member states and their impact on Turkish accession
Ab üyesi büyük ülkelerin genişleme tercihleri ve Türkiye'nin katılımına etkileri
- Tez No: 211140
- Danışmanlar: DR. YONCA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
17 Aralık 2004 tarihli Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'nde, Türkiye ile 3 Ekim 2005'te katılım müzakerelerinin baslatılması yönünde alınan kararla Türkiye-AB iliskilerinde yeni bir dönem baslamıstır. 40 yıldan fazla bekleme odasında bekletilen Türkiye'nin üyelik meselesi kendisi ve AB'ye üye ülkeler için de büyük önem arz ederken Türkiye'nin üyeliği Avrupa'daki karar alıcılar tarafından özellikle birliğe kazandıracakları, kaybettirecekleri ve hatta kültürel özellikleri açısından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda kimi ülkeler Türkiye'nin üyeliğinin yanında yer alırken kimileri de karsısında yer almaktadır. Bu durumda Türkiye'nin üyeliğinin geçmis genisleme dalgalarından farklı olacağı göz önünde bulundurulacak olursa, katılımın onaylanmasının AB'ye üye büyük devletler arasında geçmis dönemlerde yasanmamıs pazarlıklar sonucunda karara bağlanacağı asikardır. Her ne kadar müzakerelere baslama kararının alınması gibi fasılların açılıp kapanması da üye ülkelerin oy birliğiyle gerçeklesse de, bu ülkelerin özellikle etkin olanlarının diğerleri üzerindeki etkisinin Türkiye'nin üyelik meselesini etkileyeceği düsünülmektedir
Özet (Çeviri)
The decision taken in the EU Summit on December 17, 2004 which promised the start of accession negotiations with Turkey in October 2005, started a new era in the EUTurkey relations. Membership issue of Turkey that has been kept in the waiting room for more than four decades, constitutes great significance for both herself and the EU member states, especially because it is evaluated on the grounds of economic and political rationality, universal principles and also cultural facts by decision makers in the member states. While some of them have been favoring Turkey?s EU membership referring to these evaluations, others have been objecting her accession considering the same arguments. In this context, given that Turkey?s membership issue is considered different from the previous enlargement waves, it is obvious that her fate in the EU will be subjected to the unprecedented intergovernmental bargaining among the member states. On the other hand, although the start of accession negotiations as well as their progress is realized by unanimity of the EU member states, it is believed that the impact of the major ones on the rest will affect the outcome of Turkey?s membership issue.