Suriyeli göçmenlerin Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerine etkileri
The effects of Syrian immigrants on Turkey-European Union relations
  1. Tez No: 493962
  2. Yazar: SABİHA EKİN İLKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Suriyeli göçmenler Türkiye'ye geleli 6 yıl olmasına rağmen topluma uyum sağlama konusunda hala sıkıntı yaşamaktadırlar. Dış politikada ise Türkiye'nin rolünü belirlemeye devam etmektedirler. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkisine etkileri de son zamanlarda oldukça fazladır. Suriyeli göçmenlerin Türkiye sınırlarını aşıp Avrupa Birliği ülkelerine gitmek istemesi ve bu durumun Avrupa Birliği'nde yarattığı endişe, göçün bir güvenlik sorunu olarak algılanmasına yol açmıştır. Göçün güvenlikleştirilmesi neticesinde Avrupa'nın Türkiye ile olan ilişkileri artmış ve Türkiye ile Geri Kabul Antlaşması imzalanmıştır. 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan antlaşma ile 20 Mart 2016 tarihi itibariyle Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçen göçmenlerin Türkiye'ye geri gönderilmesi kararlaştırılmıştır. Türkiye'ye bu aşamada Vizesiz Avrupa'nın yolunun açılacağı öne sürülmüş ve bunun için Türkiye'nin tamamlaması gereken 72 kriter belirlenmiştir. 72 kriter 5 blok halinde belirlenmiştir. Bunlar; Belge Güvenliği, Göç Yönetimi, Kamu Düzeni ve Güvenliği, Temel Haklar, Düzensiz Göçmenlerin Geri Kabulüdür. 7 kriter üzerinde anlaşılamadığı için (özellikle Avrupa'nın terör tanımı konusundaki tutumundan dolayı) Vizesiz Avrupa hayali gerçekleştirilememiştir. Bu çalışmada ilk olarak göç ve mülteci tanımı yapılacak, Suriyeli göçmenlerin durumu ele alınacak, güvenlikleştirme ve göçün güvenlikleştirilmesi kavramına değinilecektir. İkinci bölümde ise Avrupa'da göçün güvenlikleştirilmesi, göçmenlere ve Suriyeli göçmenlere yönelik uygulanan ortak göç politikalarına değinilecek, aşırı sağ partilerin yükselişine ve son zamanlarda artan İslamofobi ve Yabancı Düşmanlığına değinilecektir. Üçüncü bölümde tezin konusu olan Suriyeli göçmenlerin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Even though Syrian immigrants came to Turkey was six years ago, they haven't been fully integrated into the society. İn a way, they are trying to manage their lives. Syrian immigrants continue to determine Turkey's role in foreign policy. Also Syrians effect Turkeys relationship with the European Union. Most Syrian immigrants want to go to European Union. Countries and this situation creates fear amongst European Union countries. This situation pushes these countries to securitize the migration of Syrians. With this securitization, the relationship between Turkey and European Union is incrased and a re-admission agreement is signed on 16th December 2013. According to this agreement all new illegal immigrants are to be retuned back to Turkey from 20th March 2016. The fulfilment of the visa liberalisation roadmap will be accelerated with a view to lifting the visa requirements for Turkish citizens at the latest by the end of June 2016. Turkey will take all the necessary steps to fulfil the remaining requirements. The 72 requirements listed in the Roadmap are organised in five criteria: document security; migration management; public order and security; fundamental rights and readmission of irregular migrants. Turkey still needs to meet seven of the 72 requirements for a visa-free regime. İn thus study, first of all migration and refugee definitions will be done, the station of Syrian migrants will be handled, securitization of migrants will be discussed. İn the second part, securitization of migration in the European Union, common migration policies related to Syrian migrants will be discussed and the rising of radical rightwing parties, incresed Islamafobia and Xenophobia recently will be handled. In the third chapter, the effects of Syrian immigrants on Turkey and European Union relations will be examined.