Legal and political dimensions of the european neighbourhood policy: The case of post-Soviet countries.
Avrupa komşuluk politikasinin hukuki ve siyasi boyutlari: Eski Sovyet ülkeleri örneği.
- Tez No: 211145
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA TAYYAR KARAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mart 2003 tarihi ile baslayan Avrupa Komsuluk Politikası, günümüz Avrupa Birligi Dıs liskilerinin öncelikli konusu haline gelmistir. Bu inceleme, bu konuyu hukuki ve siyasi açıdan analiz etmeyi ve bu baglamda post-Sovyet ülkelerini mercek altına almayı amaçlamaktadır. Söz konusu Politikanın gelisimi genel olarak, olusumu, gerekçeleri, amacı, ilkeleri ve araçları gibi hususlar açısından incelendikten sonra, incelememiz Politikanın hukuki gelisimi üzerinde duracaktır. Avrupa Komsuluk Politikasının, kapsamlı bir sütunlar arası bir politika olması, AB'yi olusturan üç sütundan da ilgili hususları birlestirerek tek ve tutarlı bir çerçeve içinde birlestirmesi ve bütünüyle herhangi bir Anlasma hükmüne dayanmaması oldukça tartısılmıstır. ncelememizde görülecegi üzere, Avrupa Komsuluk Politikasının jeopolitik sonuçlarını açısından ise, gerek AB gerekse komsuları, çizilen bu çerçeve içinde kendi çıkarlarını gözetecek biçimde bir isbirligine yönelmislerdir. AB'nin post-Sovyet bölgesindeki sorun çözücülük görevi açısından ise, AB'nin bu sürecin tam anlamıyla bir parçası olmak konusundaki isteksizligine dikkat çekilmektedir. ncelememize göre, Politikanın en temel eksigi ise, genisleme sürecinin aynen yapılandırılmıs olmasına ragmen, komsular açısından katılım perspektifinin bariz eksik olmasıdır .
Özet (Çeviri)
Launched in March 2003, the European Neighbourhood Policy today is a priority of the external relations of the European Union. This dissertation aims to analyse the legal and political dimensions of this policy and focuses on the post-Soviet states. After providing a general background of the policy, i.e. its genesis, rationale, objectives, principles and instruments, the dissertation examines its legal background. It is argued that the European Neighbourhood Policy, as a comprehensive cross-pillar policy, integrates related components from all three pillars of the European Union?s structure under the single and coherent framework and is not based as a whole on any specific provision of the Treaties. Investigating geopolitical implications of the European Neighbourhood Policy, the dissertation provides that both the European Union and its neighbours have their own interests in pursuing cooperation through this framework. Concerning the role of the European Union in resolution of conflicts in the post-Soviet area it is pointed out that the European Union is not so willing to deeply intervene into this process. The main deficiency of the policy, according to the dissertation, is that obviously lacking accession perspective for the neighbours, it was nevertheless modelled on the enlargement process.