The comparative analysis of eu and Turkish laws in the aspect of mergers & acquisitions
Şirket birleşme ve devralmalarının Türk ve Avrupa Birliği hukuku açısından karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 211144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezi yazmaktaki amacım, ticareti hayatın vazgeçilmez unsurları olan sirketlerin günümüz küresel ekonomisinde acımasız rekabet ortamında ayakta kalmalarını saglayan yöntemlerden biri olan Sirket Birlesmeleri ve Edinimlerini Türk ve Avrupa Birligi Hukuku açısından karsılastırmalı olarak incelemek ve 08.10.2004 tarihinde yürürlüge giren 2157 Sayılı 08.10.2001 tarihli Avrupa Birligi Konseyi Tüzügü ile kabul edilen Avrupa Sirketi (Societas Europea)'nın farklı Üye Devletlerde yerlesik sirketlerin birlesme ve edinimlerine etkisinin olup olmayacagını incelemektir. Avrupa Birligi'nde birlesme ve devralmaların kontrolü 20 Ocak 2004 tarihli 139/2004 sayılı Konsey Tüzügü ile gerçeklestirilmektedir. Rekabet Politikası'nın yasal dayanakları içinde bulunan Komisyon kararları, belirlenen rekabet kurallarından muaf tutulacak anlasmaları belirlemektedir. Komisyon duyuruları ise, rekabet alanındaki gelismeler konusunda bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Ortak Rekabet Politikası'nın gelisiminde çok önemli bir rol üstlenen Adalet Divanı'nın ve ilk Derece Mahkemesi'nin kararları da yasal çerçeveyi belirleyen en önemli kaynaklar arasındadır. Sirketlerin birlesme ve devralmalar yoluyla bir araya gelmeleri, piyasalarda olumlu etkiler yaratabilmektedir. Örnegin, arastırma ve gelistirme ya da maliyeti düsüren yeniden yapılanma girisimleri gibi olumlu sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Sirketlerin de egilimi, rekabet gücünü korumak amacıyla, birlesmek yönündedir. Ancak, rekabete aykırı, hakim durum yaratmaya ya da varolan hakim durumu güçlendirmeye yönelik birlesmeler de söz konusu olabilmektedir. Avrupa Topluluklarını Kuran Anlasma'da, bu konuya iliskin herhangi bir hüküm bulunmamasına ragmen birlesme ve devralmaların denetimi, AB Ortak Rekabet Politikası'nın çok önemli bir bölümünü olusturmaktadır. Birlesme Tüzügü'ne göre bütün birlesme ve devralmalar degil, ancak ?sonucunda, iç Pazar veya onun önemli bir bölümünde etkili rekabetin önemli ölçüde engellendigi bir durum yaratan veya güçlendiren, Topluluk boyutuna sahip bir yogunlasmanın iç Pazar'la bagdasmaz ilan edilmesi? gerekmektedir. Avrupa Birligi, Topluluk boyutu olan birlesmeler ile ilgili ön inceleme sistemi olusturmustur. Ulusal boyuttaki birlesmeler için ise üye devletlerde ön inceleme yapılmaktadır. Avrupa Birligi Sirketler hukuku alanındaki yeni gelismeler ısıgında, uzun çabalardan sonra, Avrupa Birligi Konsey'i Avrupa Sirketi'nin faaliyete geçmesi için 08.10.2001 tarihli Konsey Tüzügü'nü Kabul etmistir. Sirket birlesme ve devralmaları ve Avrupa Sirketi konusundaki Avrupa Birligi ve Türkiye hukuki düzenlemelerini karsılastırmak amacıyla öncelikle Avrupa Birligi ve Türk Rekabet Hukuku çerçevesinde Sirket Birlesmeleri ve Edinimlerini inceledikten sonra Avrupa Sirketi kurulusuna iliskin hukuki belgeleri inceledim. Daha sonra gerek rekabet hukuku kapsamında sirket birlesme ve edinimlerinin sirketlere saglayacagı hukuki avantajlar ile Avrupa Sirketi'nin getirecegi yenilikleri karsılastırarak sirketlere yeni bir hukuki perspektif saglamaya çalıstım.
Özet (Çeviri)
With this research under the title ?The Comparative Analysis of European Union and Turkish legislation in the Aspect of Mergers & Acquisitions? my purpose is to analyze company mergers and acquisitions, which is one of the methods that secures the companies that are the inevitable elements of commercial life survive in the pitiless competition atmosphere of the global economy in our day, by comparing and contrasting the Turkish and the European Union Legislation, and to analyze whether European Company Statute (Societas Europaea ? SE) which was passed by the European Union Council Regulation No:2157 of 08.10.2001 will affect the mergers and acquisitions of companies which are settled in different Member States. In EU the control of mergers and acquisitions are realized through Council Regulation No 139/2004 of 20 January 2004 on the Control of Concentrations between Undertakings (the EC Merger Regulation). The Commission decisions which are one of the legal basis of competition policy of EU determine the agreements which are exempted from competition rules. And the Commission Notices are aimed to give information on the improvements regarding competition policy. And also the decisions of European Court of Justice and Court of First Instance are the sources that set up the legal frame for common competition policy. The merger and acquisitions of the companies may create positive effects on competition in the markets such as upgroving of research and development, or restructuring attempts that reduce the costs. Also the companies? tendency is to merge in order to protect their power to compete. However, there are mergers that are against the competition which aim to abuse the dominant position or to strengthen the existing dominant position in the market. Although there is no provision regarding this issue in Treaty on the Establishment of European Communities, the control of the mergers and acquisitions is the significant part of European Common Competition Policy. Regarding the ECMR not all of the mergers and acquisitions but ?A concentration which would significantly impede effective competition, in the common market or in a substantial part of it, in particular as a result of the creation or strengthening of a dominant position, shall be declared incompatible with the common market?. EU has adopted an advance canvass system for the mergers that has community dimension. For the mergers which have national dimension the member states are authorized for advance canvass system. In the light of new developments in EU regarding the private company law, after long efforts, the European Union Council has adopted European Union Council Regulation No: 2157 of 08.10.2001 about the functioning of a new company form named European Company Statute (Societas Europaea). In order to compare the legislation systems in EU and Turkey regarding the mergers and acquisitions and the European Company Statute, in this research, first I analyzed company mergers and acquisitions in the extent of the European Union and Turkish Competition Laws, and after that I analyzed the legal documents on the establishment of Societas Europaea. And then, I compared and contrasted the legal advantages of company Mergers and Acquisitions for companies in the extent of competition law, with the novelties that SE will bring, and in this respect I tried to provide a new legal perspective for companies