Proposal for a software model based on the critical analysis of packages used in interior architecture
İç mimarlıkta kullanılan yazılım paketlerinin kritik analizi sonucunda bir model önerisi
- Tez No: 211166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ŞENYAPILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İç mimarlık eğitiminde ve piyasasında çok fazla sayıda genel amaçlı bilgisayar yazılımı kullanılmaktadır. Ancak, bu çalışmada da belirtildiği gibi bu genel amaçlı yazılımların hiçbiri iç mimarlık tasarım süreci ve amacı çerçevesinde geliştirilmediğinden, eğitim ve piyasada iç mimarlığa özel ihtiyaçların giderilmesi için yeni yollar aranmaktadır.Bu çalışmada iç mimarlık için özel amaçlı bir bilgisayar yazılımı modeli geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, öncelikle iç mimarlıkta kullanılan genel ve özel amaçlı bilgisayar destekli mimari tasarım yazılımları belirlenmiştir. Daha sonra, seçilen bilgisayar yazılımlarının `çizim', `dönüşüm', `görünüş', `kaplama' ve `diğer' özellikleri doğrultusunda analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler ve karşılaştırmalar doğrultusunda iç mimarlık alanına özel gereksinimler tespit edilmiştir. İzleyen bölümde ise kullanıcı gereksinimlerini belirlemek için iç mimarlık öğrencileri ve bu alanda çalışan uzmanlar ile anket ve görüşmeler yapılmıştır. Bu anket ve görüşmeler neticesinde oluşturulan analizler önerilen modelin yazılım özellikleri ve kalite özellikleri hakkında önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Interior architectural education and practice employ various different general purpose software packages. Nonetheless, this study claims that as none of packages is developed specifically for interior architectural design process and purposes, both interior architecture education and market seek ways to fulfill their specific needs.This study aims at proposing a model for domain specific software for interior architecture. Within this conception, initially, general purpose and domain specific CAAD software used in interior architecture are defined. Then, selected software are analyzed according to `drawing?, ?transformation?, `view?, `rendering? and `other? features. Interior architectural domain specific requirements are obtained as a result of these analyses and comparisons. Consequently, questionnaires and interviews are performed with interior architectural students and professionals in order to determine user needs. The analysis of the user needs provide significant background information about software features and quality attributes of the proposed model.