İslam aile hukukunda eşler arasındaki geçimsizlik ve çözümü (Nüşuz)
In the law of Islamic family the lack of hormany between husband and wife and its solution (Mutiny)
  1. Tez No: 211180
  2. Yazar: EŞREF YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Aile yeryüzünün ilk sosyal kurumudur ve cemiyet hayatının temelini teşkileder. İslam aileyi sevgi, saygı, hoşgörü ve adalet esasına dayandırmıştır. Bununlabirlikte eşler arasında zaman zaman problemler oluşmakta, geçimsizlik başgöstermektedir. Kur'an'da bu durum ?nüşuz? ve ?şikak? kavramlarıyla ifadeedilmiştir.Bu tezimizde genel olarak İslam'da aileyi ve nüşuz kavramını, Kur'an,sünnet, tefsir ve fıkıh eserlerini kaynak alarak araştırdık. Diğer taraftan TürkMedeni Kanununun ilgili maddelerini ve günümüz aile hayatıyla alakalı yazılmışeserleri de gözden geçirdik. Bu çalışmamızda araştıma, karşılaştırma veyorumlama yöntemini kullandık.Sonuçta ailede çıkabilecek problemleri öncelikle karı-kocanın kendiaralarında görüşerek çözmeleri gerektiğine,aile içinde çözülemediği takdirde debir hakeme müracaat edilmesi ve aile müessesesinin devamının sağlanmasıkonusunda tarafların hassasiyet göstermelerinin gerekli olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
The family is first social foundation of the earth and it constitutes substucture ofsociety life. The Moslem bases the family on substratum of love, respect, tolerance andjustice. At the same time inter-couples problems happen and incompatibility appears.This situtation discribed on the Koran as ?mutiny? and ?dissension?.We have generally reseached the family and mutiny concept at the Moslemfolloving up the Koran, the Tradition, Works of commentary, and canon law. On theother hand we have revised related materials of Turkish civil laws and Works that havebeen written about family life today.İn the our study we have used research,comparisionand explicition method.Eventually we have belived to be necessary to unraveling prımary for couplesthe fothcoming problems in the family by mutual agreement, if they haven?t been untiedamong the family appling a mediator and caring of the sides to keep up the familyfoundation.