İlköğretim ve ortaöğretimde uygulanılan rehberlik çalışmalarının öğrencilerin benlik algıları üzerindeki etkisi (Niğde ili örneği)
Effects of ego perception on guiding studies on primary and secondary schools' students (sample of Niğde)
- Tez No: 211179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma ilköğretim ve ortaöğretimdeki rehberlik çalışmalarının öğrencilerin benlik algısı üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin uygulama öncesi ve uygulama sonrasına ilişkin, benlik algılarının cinsiyete, yaşa, sınıflara, okullara, başarı düzeyine, sosyoekonomik düzeye ve özürlülük durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığı ilişkisel olarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 10-17 yaş aralığında olan İnönü, Alparslan, 5 Şubat İlköğretim Okullarının 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıflarında okumakta olan öğrenciler ile Cumhuriyet, İmam Hatip ve Atatürk Liselerinde eğitim gören 9., 10. ve 11. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu 108 erkek ve 132 kız olmak üzere 240 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama amacıyla; Piers-Harris Çocuklarda Öz-Kavramı Ölçeği?, ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Veriler; Bağımsız Gruplar t Testi, Eşli Gruplar t Testi, ANOVA teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Uygulanan istatiksel analizler sonucu; benlik algısına yönelik rehberlik çalışmalarının uygulama öncesi ve uygulama sonrasına dair puanları arasında anlamlı fark görülmüştür. Uygulama öncesinde kız öğrencilerin benlik algısı yüksek bulunurken uygulama sonrasında bu farklılık ortadan kalkmaktadır. Uygulama öncesinde yaş değişkeni açısından farklılık görülmemektedir. Ancak uygulama sonrasında benlik algısının arttığı görülmekle beraber 10-14 yaşları arasındaki öğrencilerde, 10 ve 11 yaşları arasındaki öğrenciler lehine anlamlı fark görüldüğü bulunmuştur. Sınıflar arasına yönelik yapılan incelemelerde benlik algısının, uygulama sonrası lehine değişiklik gösterdiği görülmüştür. Benlik algısının 8. sınıflarda azaldığı tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde okul ve sosyoekonomik düzeyin benlik algısı üzerinde etkili olmadığı, başarı düzeyinde ise başarılı öğrencilerin lehine her iki uygulamada da farklılık görüldüğü sonucuna varılmıştır. Ayrıca özürlülük durumunun benlik algısı üzerinde etkili olmadığı kanaatine varılmıştır. Sonuç olarak rehberlik çalışmaları, yaş, sınıf düzeyi ve başarı düzeyi benlik algısı üzerinde etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to determine the effects on egotism perceptions of pupils with the result of guiding studies which have been applied in Primary and Secondary schools. Furthermore, before and after the application related to egotism perception of pupils was analysed to see whether it would change or not according to their sex, age, class-level, success, socioeconomic status and mental defectiveness. The pupils who are between the age of ten and seventeen and have been studying at the 4th, 5th, 6th, 7th and 8th classes of İnönü, Alparslan, 5 Şubat Primary Schools and the students who have been studying at the 9th, 10th and 11th classes of Cumhuriyet, İmam Hatip and Cumhuriyet High Schools have formed the samples of this research. Studying group has been formed 240 students that there have been 108 of school boys and 132 of school girls. With a view to data collection, Piers-Harris Children?s Self Concept Scale method which means ego cognition criterion on children and Personal Information Form were used. This criterion was applied twice- before and after the activities at these Primary and Secondary Schools. All the data was analysed by using Independent Samples Group t Test, Paired Samples t Test and ANOVA techniques. As a result of statistical analysis; a big difference was seen between the pints of before and after the application of guiding studies about egotism perception. Ego perception of schoolgirls has been found whereas this difference has been disappeared after the application. It hasn?t been seen any differences between the ages before the application. However, ego perception has increased after the application and more differences have been determined to the advantage of the students at the ages of 10-11 than the students at the ages of 10-14. Studies which applied between classes showed that ego perception has had a good change after the application. It has been determined that ego perception has decreased at the 8th classes. It has been seen that school and socio-economic status don?t have any effects on ego perception and in both applications there have been differences in success level to the advantage of successful students. Besides it has been determined that mental defectiveness doesn?t have any effects on ego perception. Consequently, guiding studies, age, class and success level have been found effective on ego perception.