Disiplin mahkemeleri kanununa göre askeri disiplin suçları ve cezaları
Military discipline crimes and discipline punishment, according to law of discipline crime court
- Tez No: 211186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Disiplin askerliğin temelidir. Askerlikte, disiplinin sağlanması amacına yönelik katı ve otoriterbir hiyerarşik yapı daima kendini ön plana çıkarmış; disiplinin azıcık dahi bozulduğu hallerde bozulandisiplinin mümkün olan en kısa zamanda iadesi için cezai müeyyideler öngörülmüştür.Askeri disiplin hukuku, disiplinin sağlanmasına ve devam ettirilmesine yarayan bir araç olup,bozulan disiplinin yeniden tesisi için orduda çeşitli usuller uygulanmaktadır. Askeri disiplininsağlanması için oluşturulan sistemde, gerekli idari ve cezai tedbirleri almak en başta disiplinamirlerinin görevidir. Askeri disiplin suçları ve cezaları ilk olarak 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun162-191 inci maddelerinde düzenlenmiştir. Ancak 1961 Anayasasının 138 inci maddesine eklenen?askeri yargı, askeri mahkemeler ve disiplin mahkemeleri tarafından yürütülür? hükmü ile askeridisiplin ceza yargısının temelleri atılmış ve 16.06.1964 gün ve 477 sayılı Kanunun yürürlüğegirmesiyle de bozulan disiplinin en kısa zamanda iadesi için disiplin mahkemeleri kurularak görevebaşlamıştır.477 sayılı DisMahK. ile, AsCK.'nda yer alan askeri kabahatlerin çoğu DisMahK. tarafındaniktibas edilerek ?disiplin suçu? haline getirilmiş ve bu şekilde disiplin suçu haline getirilen askerikabahatler hakkında AsCK'nda yer alan hükümler kısmen veya tamamen zımni olarak ilga edilmiştir.Tezimizde üç ana bölüme yer verilmiştir. Birinci bölümde, disiplin hukuku ile ilgili tanım vekavramlar üzerinde durulduktan sonra suç genel teorisi paralelinde askeri disiplin suçlarının genelunsurları belirlenmeye çalışılmış; ikinci bölümde, 477 sayılı DisMahK.'nda yer alan on beş askeridisiplin suçu, ceza hukukunda, suçun unsurlarının belirlenmesinde kabul edilen geleneksel yöntemesas alınarak incelenmiş; üçüncü bölümde ise 477 sayılı Kanuna göre disiplin soruşturması ve disiplinmahkemeleri yargılama usulü ele alınarak, AİHM'nin disiplin hukuku ile ilgili uygulamalarına vedisiplin mahkemelerinin AİHS'ne uygunluğuna değinilmiştir
Özet (Çeviri)
Discipline is the base of military services. In military establisment, there is a strict andautoritarian hierarchy which maintains the military discipline law and this hierarchy have somesanctions in order to compansante the damages in the military discipline system. This sanctions mustbe apply to the voileter, as soon as possible.Military Discipline Law is a tool that is used to establish and continue the discipline. In thearmed force, there are several methods which are used for establishing the violated discipline. In thismilitary discipline system, commander is responsible to organize the necessary precautions relatedwith the discipline punishment.Military discipline crimes and punisments were firstly prepared in the Military Crime Law,numbered 1632, article between 162 and 191. But with the article `Military justice system is done withthe military courts and discipline courts? that was added in 1961 Constitution, the military disciplinepunishment has been established and with the Law numbered 477, the discipline courts wereestablished in order to compansate the damages in discipline system.With the Law numbered 477, military crimes that are defined in Military Crime Law, havebeen ordered by Discipline Courts and they have defined as `Discipline Crimes?. The paragraps thatwere in Military Crime Law were took out partially or completely.This study is consist of three parts. In the first part, some definitions and concepts which arerelated to Discipline Law were mentioned. Also, general theory of crime and military crimes weredefined. In the second part, fifteen military discipline crimes which are defined in the law numbered477 of Discipline Crime Courts were examined with the help of traditional methods that are used fordefining the elements of a crime. In third part, according to Law numbered 477, disciplineinvestigation and discipline courts were examined. Also, some applications related with the disciplinelaw in ECHR (European Court of Human Rights) and appropriateness of discipline courts in EHRA (European Human Rights Agreement) were studied.ÖNSÖZ