İlköğretimde sınıf öğretmenler?n?n fiziksel cezaya ilişkin tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of the attitudes of primary school teachers to corporal punishment in terms of different variables
  1. Tez No: 211187
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT DİLEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu arastırmada, sınıf öğretmenlerinin fiziksel cezaya iliskin tutumlarının çesitlideğiskenler açısından incelenmesi amaçlanmıstır.Arastırmanın evrenini, 2006?2007 öğretim yılında Erzurum ilinde Milli Eğitimebağlı ?lköğretim Okulları I.kademede görev yapan sınıf öğretmenleri olusturmaktadır.Arastırmanın örneklemi, evrendeki okullardan alt, orta, üst sosyoekonomikdüzeyden ve özel okullardan 3'er okul seçkisiz oransız örnekleme yöntemiyle seçilmeksuretiyle toplam 12 okulda görev yapan 200 sınıf öğretmeninden olusturulmustur.Arastırmada, Gözütok (1993) tarafından öğretmenlerin fiziksel cezaya iliskintutumlarını ölçmek amacı ile gelistirilen ölçek kullanılmıstır. Ayrıca, sınıf öğretmenlerihakkında bilgi toplamak amacıyla kisisel bilgi formu uygulanmıstır.?statistiksel çözümlemeler, bağımsız gruplar için t testi ve tek yönlü varyansanalizi ile yapılmıstır.Arastırma bulgularına göre; sınıf öğretmenlerinin görev yaptıkları okullarınsosyoekonomik düzeylerine (SED) ve mesleki kıdemlerine göre fiziksel cezaya iliskintutumları arasında önemli bir fark bulunmustur. Ancak cinsiyet, mezun olunan bölüm,medeni durum, çocuk sahibi olup olmama, sahip olunan çocuk sayısı, sınıf mevcudu,özel okul ve devlet okullarında görev yapıp yapmama durumlarına göre aralarındaönemli bir fark çıkmamıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the attitudes of primary school teacherstowards the corporal punishment in terms of different variables.The universe of the research consists of the primary school teachers employed atthe first stage of the primary schools bound to the Ministry of National Education inErzurum, between 2006?2007 education years.The sample of the study consists of the 200 primary school teachers employed at12 different schools selected in a random and unpropotional way (3 schools from eachgroup) from low, middle and high level-socio-economical status and private schools.In this study, the scale designed by Gözütok (1993) to measure the attitudes ofteachers towards corporal punishment was used. In addition, a Personal InformationForm was used to get information about the primary school teachers.Statistical analyses were carried out by using t test and one way ANOVA for theindependent groups.According to the findings, a significant difference was found out between theattitudes of the primary school teachers to corporal punishment according to the socioeconomicallevels of the schools they work and their years of experience in teaching.However, no significant difference was found between teachers? attitudes to corporalpunishment according to the variables such as the programmes they graduated from,their civil status, having or not having children, the numbers of their children, thenumber of the students in classrooms, and their working at public or private schools.