Kişilik özellikleri ile algılanan risk arasındaki ilişkilerin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on investigation the relationship between personality traits and perceived risk
- Tez No: 211185
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tüketici davranışlarının analiz edilmesi, etkili pazarlama stratejileriningeliştirilmesi ve uygulanabilmesi için önem arzetmektedir. Bunun için de davranışlarıetkileyen faktörlerin incelenmesi gerekmektedir. Tüketici davranışlarını etkileyenönemli faktörlerden biri kişiliktir. Kişilik özellikleri, tüketicilerin satın almaöncesi/sonrası karar ve davranışları üzerinde etkili olmaktadır. Kişilik gibi tüketicidavranışlarını etkileyen ve yön veren bir başka önemli faktör de algılamadır.Tüketiciler, sunulan ürün ya da hizmeti, markayı, reklâmı vb. farklı kişilik özelliklerinesahip oldukları için farklı algılamaktadırlar. Bu durum ürün ve hizmetlerle ilgilialgılanan riskler için de geçerlidir. Tüketiciler kişilik özelliklerine göre, ürün vehizmetlerle ilgili farklı riskler algılamaktadırlar.Çalışmanın teorik bölümünde kişilik özellikleri ve algılanan riskler hakkındakibilgilere değinilmiştir. Bu teorik çerçeveden hareketle Erzurum'da yaşayan tüketicilerüzerine bir anket çalışması yapılmıştır. Önce cevaplayıcıların kişilik özelikleri tespitedilmiş ve daha sonra kişilik özelliklerine göre hangi tür riskleri algıladıklarıincelenmiştir. Anket sonuçlarına göre uyumluluk, sorumluluk ve yeniliklere açık olmakişilik özellikleri baskın olan kişilerin otomobil satın alma ve kullanma ile ilgili olarakdaha çok psikolojik risk ve performans riski algıladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to analyse consumer behaviour in order to develop and applyeffective marketing strategies. For that reason, the factors that affect behavior must beinvestigated. One of the important factors affecting consumer behaviour is personality.Personality traits have an effect on consumers? decision making process. Likepersonality, perception is another important factor affecting and directing consumers?behaviour. Consumers perceive products, services, brands or ads differently becausethey have different personality traits. This is also valid for perceived risks related toproducts or services. Consumers perceive different risks on products and servicesaccording to their personality traits.The information about personality traits and perceived risks were given in thetheoric section of the study. By this theoric view, a questionaire was conducted onconsumers who live in Erzurum. Firstly, personality traits of the participants had beendetermined and then investigated what kind of risks they perceive to their personalitytraits. According to the results of questionaire, it has been determined that consumerswho have dominant agreeableness, conscientiousness and openess to experience traitshave perceived more psychological and performance risk.