1914 - 2006 okul öncesi eğitim programlarında yaratıcılığın incelenmesi
Investigating creativity in 1914-2006 pre-school curriculums
  1. Tez No: 211191
  2. Yazar: AYŞENUR YAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde bilgiyi etkili olarak kullanan ve üreten toplumların oluşması,eleştirel düşünen, yaratıcı, problem çözme yeteneğine sahip bireylerin yetişmesiönem kazanmıştır. Bireyin yaratıcılığının gelişmesinde doğumdan itibaren aldığıeğitim önemlidir. Çocukların ilk düzenli eğitim almaya başladıkları okul öncesieğitim kurumlarında yürütülen eğitim faaliyetleri, okul öncesi eğitim programlarıçerçevesinde gerçekleştirilir. Bu kurumlarda yaratıcılığın geliştirilmesi deprogramların yaratıcılığı desteklemesine bağlıdır.Bu araştırmada okul öncesi eğitim programlarında yaratıcılığın nasıl elealındığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çocukta yaratıcılık ile ilgili kuramsalbilgiler taranmıştır. Çocukta yaratıcılığın gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiverilmiştir. Okul öncesi eğitim programında yaratıcılığın önemindenbahsedilmiştir. 1914, 1952, 1981, 1989, 1994, 2002 ve 2006 okul öncesi eğitimprogramlarında yaratıcılık doküman incelemesi ve içerik analizi yöntemlerikullanılarak incelenmiştir.1914, 1952, 1994 ve 2002 programlarında çeşitli şekillerde yaratıcılığayönelik hedefler ve etkinliklere yer verilmiş, yaratıcılığın gelişimine yönelikortam hazırlanması amaçlanmıştır. Ancak yaratıcılık konusunda açıklayıcıbilgilere yer verilmemesi bir eksiklik olarak görülmüştür. 1989 programı konuVImerkezli bir program olması dolayısıyla yaratıcılığın gelişimini desteklemesiaçısından olumsuz olarak değerlendirilebilir.2006 okul öncesi eğitim programında yaratıcılık, programın temel özelliğiolarak benimsenmiştir. Aynı zamanda yaratıcılık hakkında açıklayıcı bilgiye yerverilmiştir. Yaratıcılığı destekleyen oyuncak ve materyaller ile yaratıcılıkla ilgilidikkat edilecek noktalar ayrıca belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our time, it has become important to educate individuals who can thinkcritical, creative, and analytically to form societies that can use and produceknowledge effectively. The education given to individuals since the birth isimportant in developing creativity. Education activities, practiced in pre-schooleducation institutes where children are systematically educated, are put intopractice by pre-school curriculums. Improving creativity in these institutes dependon supporting creativity in these curriculums.The aim of this study is to investigate how creativity is handled in preschoolcurriculums. Theoretical information about creativity in children arescanned. Detailed information is given about the development of creativity inchildren. The importance of creativity in pre-school curriculums is emphasized.Creativity in 1914, 1952, 1981, 1989, 1994, 2002 and 2006 curriculums wereinvestigated by using document research and content analysis methods.The goals and activities towards creativity in 1914, 1952, 1994 and 2002curriculums are mentioned and preparing an environment for developingVIIIcreativity is aimed. However, not giving explanatory information about creativityis seen as an absence. The 1989 program can be evaluated as a negative programin terms of supporting creativity, since it is a subject based program. Creativity isembraced as the fundamental feature of the 2006 pre-school curriculum. Alsothere is explanatory information about creativity. Toys and materials supportingcreativity, and points to be considered about creativity are also specified.