Jurgen Habermas'da toplumsal rasyonalite sorunu
Social rationality problem in Jürgen Habermas
- Tez No: 211198
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİ İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmamın amacı, Habermas`ın toplumsal rasyonalite sorununa bakış tarzını Frankfurt Okulu`nun düşünce geleneği doğrultusunda ama ona karşı da eleştirel bir tutum takınarak kapsamlı bir biçimde nasıl ele alındığını anlamaya yöneliktir. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde, Jürgen Habermas`ın toplumsal rasyonalite sorununu nasıl ele aldığını tüm yönleriyle analiz edebilmemiz için öncelikle okulun oluşum öyküsü, geçirdiği evreler, dönemselleştirilmesi ve kurucu öncüleri ele almaya çalıştık. Birinci bölümde, `'Toplumsal Rasyonelleşme? sorunsalını, Habermas tarafından geliştirilen bazı temel kavramlar aracılığıyla çözümlemeye çalıştık. İkinci bölümde, toplumsal rasyonalite olarak modernite probleminin hangi kavramsal bağlama oturduğunu göstermek amacıyla bu çalışmanın anahtar kategorilerinin, rasyonalite ve modernite, akıl ve modernite düşüncelerinin kaçınılmaz olarak birbirleriyle bağlı ve ilişkili olduğu ortaya konuldu. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, Habermas`ın, kendini açıkça karşı-modernlik olarak sunan postmodernistlerin argümanlarının zıddı olarak modernliğin tamamlanmamış bir proje olduğu konusunda nasıl ısrar ettiğini kanıtlayacak bir çerçeve sunmaya çalıştık. Sonuç bölümünde ise, çalışmada ele aldığımız konuların genel bir değerlendirmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide an insight to Habermas? perception of the social rationality problem from the traditional as well as a critical viewpoint of the Frankfurt School. Our study consists of an introduction and three chapters. For a detailed analysis of Jürgen Habermas? approach towards the social rationality problem we, in the introduction chapter of the thesis, first tried to give information on the School?s history, the phases it underwent and its periodization. In the first chapter, we tried to analyze the ? Social Rationalization? problem with the help of some basic concepts developed by Habermas. In the second chapter, it was introduced that the key categories of this study, rationality and modernity, thoughts of reason and modernity are attached and related to each other in order to show to which conceptual context the problem of modernity is linked as social rationality. In the thirt chapter of our study, we tried to depict how Habermas has insisted on that modernity is an unfinished project contrary to the arguments of postmodernists who define themselves as anti-modernist. In the conclusion chapter, we made a general evaluation of the topics in our study.