Yenİlenen program çerçevesinde birinci kademe Türkçe ders kitaplarında yer alan ?öyküleyici metinler?in sınıf ögretmenleri açısından algılanma yeterliliklerinin tespiti ve Türkçe öğretiminin amaçlarına uygunlugunun belirlenmesi
Evaluations of ?narrative stories? in the elementary turkish textbooks updated according to new program with respect to their comprehension by teachers and suitableness to Turkish language teaching objectives
  1. Tez No: 211199
  2. Yazar: SERAP UZUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalısmada, yenilenen program çerçevesinde ilkögretim birinci kademe Türkçe derskitaplarında yer alan öyküleyici metinlerin, sınıf ögretmenleri tarafından nasıl algılandıgı veTürkçe ögretim programının genel amaçlarına uygunlugu tespit edilmeye çalısılmıstır.Çalısmada ögretmenlerin görüsleriyle ilgili verilerin toplanmasında anketkullanılmıstır. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde Ki-kare analizi uygulanmıstır.Çalısma sonucunda; arastırmaya katılan ögretmenlerin büyük çogunlugunun öyküleri yeterlidüzeyde buldugu ve programın genel amaçlarına uygun oldugu düsüncesine sahip olduklarıtespit edilmistir. Degisik alanlardan mezun olan sınıf ögretmenleri arasındaki görüsfarklılıkları da ortaya çıkmıstır.Ayrıca arastırma kapsamında Türkçe programının tarihçesinden, öykü veözelliklerinden, öykünün egitimdeki ve yeni programdaki yerinden, Türkçe ders kitaplarındaincelenen öykülerin içermis oldugu mesajlardan bahsedilmistir. Uygulanan programın birçokyenilik getirdigi, öykülerde mutlaka bazı özelliklerin bulunması gerektigi, öykünün egitimdeönemli bir islevinin oldugu, incelenen öykülerin birçok egitsel mesaj içerdigi ve bu mesajlarında Türkçe ögretim programının amaçlarıyla paralellik gösterdigi belirlenmistir.Elde edilen sonuçlar dogrultusunda konuyla ilgili bazı öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate narrative stories in Turkish textbooks preparedin renewed first stage elementary education, with respect to their perceptions by teachers andtheir compabibility with educational purposes and expectations.Questionnarie was prepared to obtain opinions of teachers. Data were analyzed byChi-square test using a commercially available statistics software. Teachers stated that articleswere sufficient and compatible with educational purposes. However, variability in evaluationsby teachers that have different academic background was existent.Moreover, responses indicated that changes in didactic program covered historicalperspective of Turkish education, strories and their characteristics, and roles of strories ineducation and renewed program. This survey revealed that applied program broughtnumerous outcomes, strories must meet some absolute requirement, and importance and roleof strories in education. Also, implications from these strories provided didactic messages,ascertaining compatibility of these stories with Turkish education program. Finally, additionalsuggestions were made in this topic.