59 numaralı mühimme defterinin özetli transkripsoyonu ve değerlendirmesi
Summarized transcription and evalution of the muhimme register of number 59
- Tez No: 211197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Mühimme defterleri Divân-ı Hümâyun'da görüsülen önemli siyasî, iktisadî ve sosyalolayları ihtiva eden karar defterlerdir. Bu nedenle Osmanlı tarihi arastırmalarında kaynakniteliginde degerlendirilmesi gereken önemli materyallerdir. Transkripsiyonuyla beraber,tahlil ve degerlendirilmesi yapılan 59 numaralı mühime defteri, III. Murad dönemi siyasîolaylarından Tebriz Seferi'ni (993/1585) içermektedir. Tebriz Seferi'ne asker ve iase temininyanında, adlî ve idarî mahiyette degerlendirebilecek birçok konu defterin muhtevası içinde yeralmıstır. Transkripsiyondan önce, defterin anlasılmasına katkıda bulunabilecek devrin siyasîolaylarıyla birlikte divân-ı hümâyunun isleyisinden ve mühime defterlerinin özelliklerindenbahsedilmistir. Sonrasında defterin muhtevası degerlendirilip özetli transkripsiyon kısmınageçilmistir. Son kısma ise indeks ve orijinal metin konulmustur.
Özet (Çeviri)
Mühimme registers are the books of decision that include important political,economic and social events discussed in the Divan-ı Hümayun. Therefore, they are significantmaterials that must be regarded as sources in the Ottoman History Studies. The Mühimmeregister of Number 59, which is transcribed, analyzed and evaluated in this study, includes theTebriz Campaign (1585), which is one of the political events of the reign of Murad III. Anumber of judicial and governmental issues in addition to the provision of soldiers andsupport for the Tebriz Campaign are included in this book. In the section before thetranscription part, political events of the period, the operation of the Divan-ı Hümayun andcharacteristics of mühimme registers are mentioned. Then the content of the related book isevaluated and it is followed by the transcription section. In the conclusion, there are theindeks and the original text.