Prehistorik dönemden Roma'nın sonuna kadar Aydıntepe
From prehistoric age to collapsing of Rome Aydintepe
  1. Tez No: 211203
  2. Yazar: MEHMET SUKÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalısmada, Bayburt ? Aydıntepe'nin tarih öncesi ve tarihi çaglarıyla ilgilibilgi verilmesi amaçlanmaktadır.Giris bölümü hariç olmak üzere bes bölümden olusmaktadır. Giris bölümündeAydıntepe'nin cografik özelliklerinden bahsedilmektedir. Birinci bölümde, sehrin tarihicografyası antik kaynaklar vasıtasıyla anlatılmakta. kinci, üçüncü ve dördüncübölümlerde sehrin tarih öncesi ve tarihi çagları açıklanmaktadır. Son bölümde iseAydıntepe'de yapılan arastırmalar verilmistir.Çalısmada Aydıntepe'de bulunan Yukarı Kırzı, Çayırköprü, Mezarlık Tepe,ncili höyükleri ve Aydıntepe Yeraltı Sehri incelenmistir. Ayrıca çalısma alanına yakındiger yerlesmeler de ele alınmıstır.Neticede, Aydıntepe ve çevresinin Paleolitik dönemden Roma'nın sonuna kadarbazen kesintili de olsa yerlesim gördügü belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
At this study, it is purposed that informing about prehistoric and historic ages ofBayburt ? Aydıntepe.The study consists of five chapters except for introduction. At the introduction,geographical properties of Aydıntepe are mentioned. At the first chapter, historicalgeography of the city is explained with supports of antique sources. At the second, thirdand fourth chapters, prehistoric and historic ages of the city are expressed. At the lastcapture, reported researches of Aydıntepe.In this study, tells of Yukarı Kırzı, Çayırköprü, Mezarlık Tepe, ncili andunderground city of Aydıntepe that located in Aydıntepe, were researched. In addition,other locations that near of the study field were researched.As a result, it is clear that Aydıntepe and its environment were located fromPrehistoric Ages to Late Rome.