Tortum ve narman çevresinde tarihi ve arkeolojik araştırmalar
A historical and archeological survey of the environment of narman and tortum
- Tez No: 211202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Medeniyetlerin doğduğu yer olan Anadolu'nun kuzeydoğusunda bulunanTortum ve Narman Havzası binlerce yıldır büyük devletlerin Anadolu veKafkaslara açılmak için kullandığı bir geçiş noktası olmuştur. Tortum ve NarmanBölgesinin şimdiye kadar bilinen tarihi içerisinde en eski yerleşim yerlerioluşturmaktadır. Fakat bu bölge ve çevresinin tarihinin daha eskiye gittiğidüşünülmektedir. Çünkü bölgenin çevresine nazaran daha uygun iklim ve coğrafişartlara sahip olduğu düşünülürse yerleşmeye daha uygun olduğu görülecektir.Ancak bugüne kadar yapılan tespitlerde Paleolitik dönemlere ait taş alet vegereçlerin bulunmaması yapılan çalışmaların azlığı ile ifade edilebilir. Bu bölgededaha sonra belirleyici toplulukların başında Diauehi'ler ve Urartular gelmektedir
Özet (Çeviri)
The Tortum and Narman basin which is located in the northeast OFAnatolia, the cradle of civilization, has been a pass to Anatolia and the Caucasusfor many great nations. Tortum and Narman are the oldest settlements in thatregion yet it is supposed that the history of these settlements is even older thanthat of the region. One reason is that these settlements have a climate moresuitable for settlement than the rest of the region. The little findings of stone toolsand other equipments belonging to the Paleolithic age must be traced back to thefew excavations done in the region. Further important communities like theDiauehi?s and Urartian have also lived in this region.