Polis meslek yüksekokullarında Türk dili dersleri kapsamında kompozisyon bilgileri ve uygulamaları
At the vocational police collage in the extend of Turkish language courses, composition skills and
  1. Tez No: 211204
  2. Yazar: NURŞEN SALTABAŞ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ALYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Polis Meslek Yüksekokullarında Türk Dili Dersleri KapsamındaKompozisyon Bilgileri ve Uygulamaları? adlı bu araştırmada, polis adaylarınınTürkçeyi kullanma gücünü gözlemlemek ve bu gözlemleri bilimsel verileredayandırarak sunmak amaçlanmıştır. Söz konusu çalışmada Polis MeslekYüksek Okullarındaki polis adaylarına kompozisyon bilgilerinin verilmesi,Türkçenin öğretiminde karşılaşılan sorunların tespit edilmesi, muhtemelsorunların çözüm yollarının bulunması konuları üzerinde durulmuştur.Araştırma alanı olarak Erzincan Polis Meslek Yüksekokulu seçilmiştir.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanınamacı ve alanıyla ilgili bilgilere; ikinci bölümde mesleki eğitimde ana dilieğitiminin önemi ile ilgili bilgilere; üçüncü bölümde, Erzincan Polis MeslekYüksekokulu 1.sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım çalışmalarında yaptıklarıyanlışlara; dördüncü bölümde ise elde edilen sonuçlara ve bu sonuçlardoğrultusunda, karşılaşılan sorunlarla ilgili değerlendirmelere ve çözümlere yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
It?s aim to observe the using capability of turkish of police nominees andpresent these observations being based on scientific data in the name of search ?At thevocationalpolice collage; in the extend of turkish language courses, composition skillsand applications?. In that study, it is mentioned that giving composition data to thepolice nominees of vocational police collages, determining problems of teaching turkishand finding solutions of probable problems. Erzincan Vocational Police Collage ischosen the place of searching areaThe study consist of four parts. In the first part, there is information of thesearching aim and area, in the second part, the information professional importants ofmother tongue in the professional education, in the third part, mistakes in the writingpresentations of Erzincan Vocational Police Collage students; and in the last part, thereare the solutions and observations about these problems