Erken uyarı sistemlerine göre bankacılık krizlerinin incelenmesi ve kriz dönemlerinde banka personelinin eğitimi
Observation of banking crises for the early warning systems and education of bank staff during crises periods
  1. Tez No: 211244
  2. Yazar: MEHMET FATİH YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNSAL BAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalısmada, krizleri öngörmede kullanılan çesitli erken uyarımodellerinden, seçilmis göstergelerin krizler öncesi dönemsel olarak izlenmesiyle,krizlere dair anlamlı sinyallerin rahatlıkla alınabilecegi belirtilmistir. Bu kapsamda,özellikle 1980' li yıllar boyunca dünyada ve ülkemizde yasanan finansal liberalizmhareketleri sonrasında meydana gelen belli baslı bankacılık krizleri incelenmistir.Yasanılan kriz tecrübeleri sonucu gelisen ve yıllar geçtikçe çok daha etkin biryapıya bürünecek olan erken uyarı modelleri, bankacılık krizlerinin öngörülmesindeönemli bir role sahiptir. Bununla birlikte, geçmiste oldugu gibi gelecekte de bir çokülkede, pek çok bankacılık krizinin yasanacagı gerçegi unutulmamalıdır. Finansalsistemin büyük bir bölümünü olusturan bankacılık sektöründe meydana gelebilecekkriz dönemlerinde, etkin bir erken uyarı modeli uygulamasıyla, bu krizlerinekonomiye olan maliyetleri önemli ölçüde azaltılacaktır.Etkin bir erken uyarı modeli uygulaması sonucunda olusturulacak krizyönetim stratejilerinde egitimli personelin önemi ise bu çalısmada dikkat çekilendiger bir önemli husustur. Çalısmada ayrıca, bankacılık sektörü ve tüm finansalçevreyle olan bilgi alıs-verisinin önemi de vurgulanmıstır.Kütüphane arastırması yönteminin (library research) kullanıldıgı buçalısmada literatür incelemesi yapılmıstır. Bu kapsamda konuyla ilgili çesitli kitaplar,dergiler ve makaleler incelenmistir. Veri toplamada bilgisayar ortamının dakullanıldıgı çalısmada, çesitli internet adreslerinden de kaynak olarakyararlanılmıstır
Özet (Çeviri)
In this study, it?s indicated that the meaningful signs concerning the crisescan be easily received by following the chosen indicators from the several earlywarning models which are used to foresee the crises term by term just before thecrises. In the scope of this study, several banking crises, especially during the 1980?s,that occured in the world and in our country, after the financial liberalism actions,have been investigated.As a result of the experience, the early warning models that are developingand that will be much more effective year by year have a preliminarily important roleat estimating the banking crises. In addition, as it was in the past also will be in thefuture, it has not been forgotten that many banking crises will happen in manycountries. In possible crise periods in the banking sector, constituting a great part offinancial system, an effective execution of early warning model, will have decreasedcost for the economy. One of the other important points of the study is that theimportance of educated staff on crise management strategy after an effectiveexecution of early warning model. In addition, the importance of informationrelations between the banking sector and the whole financial surroundings have beenemphasized.In this study library research method is used and literature research has beenperformed. At this scope, several sorts of book, digests and articles concerning thesubject have been investigated. In the study the computer is used for data collectionand several internet addresses have been refered to as a source.