Coğrafya'da iklim konularının öğretiminde deney yönteminin öğrenci başarı düzeyine etkisi
The effect of experimental method atstudents? success level while teaching climate subject in geography
- Tez No: 211243
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı, deney yönteminin, ortaöğretim 9. sınıf coğrafya dersiİklim Ünitesi'nin öğretiminde öğrencilerin başarı düzeyleri üzerindeki etkisinibelirlemektir.Araştırma deneysel desen modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veritoplama aracı olarak başarı testi uygulanmıştır. Geliştirilen ölçme aracı KırşehirLisesi 9. sınıf öğrencilerinden 71 kişiye uygulanmıştır. Araştırmanın altproblemlerinin çözümlenmesinde; çift yönlü varyans analizi (repeated measures)yapılmış; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmıştır.Deney ve kontrol grubunun deney öncesi ve deney sonrası öntest ve sontesttoplam İklim Ünitesi testi başarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Öğrencilerin İklim Ünitesi başarıları ile ilgili olarak, öntest ? sontest ortalama başarıpuanları arasında anlamlı bir fark vardır. İki ayrı öğretim modelinin uygulandığıdeney ve kontrol grubu öğrencilerinin, İklim Ünitesi testine ait başarı puanlarınındeney öncesinden sonrasına anlamlı farklılık gösterdiği, yani farklı işlem gruplarında(deney ve kontrol grubu) olmak ile tekrarlı ölçümler faktörlerinin İklim Ünitesi testibaşarı düzeyleri üzerindeki ortak etkilerinin anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the effects of the experiment methoton the success of the first year high school students studying the ? Climate? inGeography lessons.This research has been conducted with the experimental design model.Achievement test is the means used in data collection in this study. The measurementtool that was developed have been applied to 71 first year students studying atKrşehir High School. In order to solve the subproblems of the research, two-wayanalysis of variance (repeated measures) have been done; the values of frequency,percentage and mean have been used.A meaningful difference obtains between the pretest and posttest cumulativeachievement scores before and after the experiment in the experiment group and thecontrol group in the ?Climate? unit. There exists a meaningful difference between thepretest and posttest average achievement scores with respect to the success level ofthe students in the ?Climate? unit. The students in the control group and theexperiment group were taught through the use of two different teaching models andtheir achievement scores belonging to the ?Climate? test have displayed ameaningful difference. That is, in different function groups (experiment and controlgroups), the common effects of the factors of repeated measures in the ?Climate?unit test?s achievement levels are meaningful.v