Ataol Behramoğlu şiiri
The poetry of Ataol Behramoğlu
  1. Tez No: 211245
  2. Yazar: SÜHEYLA DOĞRUDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
1960 sonrası Türk edebiyatında, sair kimliği öne çıkan Ataol Behramoğlu, sairliğininyanı sıra çıkardığı dergilerle de, Türk siir varlığında yer edinmistir.?lk siir kitabı olan Bir Ermeni General'i 1965 yılında çıkaran Ataol Behramoğlu, 2002yılında yayınlanan Yeni Aska Gazel kitabı da dâhil olmak üzere, toplumcu gerçekçi çizgiyiizleyen bir kimlik kazanmıstır. Siirlerinde toplum ve bireyi, yasamın bütünlüğü içindebirlestirir.Bu çalısma, Ataol Behramoğlu'nun siirini konu almaktadır. Siirlerin gelisim süreçleri,siyasi ve sosyal olusumlar arka planında, tematik ve yapısal açıdan ele alınmıstır. 1960 öncesiTürk siir ve siyasetinin etkisi altında gelisen 1960 sonrası siirde, onun siirinin yeribelirlenmeye çalısılmıstır.Çalısmanın ilk bölümünde, Ataol Behramoğlu'nun siir tanımı ve 1960 öncesi siir vesiyasi gelismeler ele alınmıstır.?kinci bölümde, siir kitapları tanıtılmıs ve siirlerin temaları gruplandırılarak, biçimselözellikleri tespit edilmistir.Üçüncü bölümde gerçeküstücülük ve varolusçulukla ilgili tespitlerde bulunulmus veAtaol Behramoğlu siirine Marksist estetik açısından yaklasılmaya çalısılmıstır.Sonuç bölümünde, Ataol Behramoğlu'nun Türk siirinde siirleri ile konumlandığı noktabelirlenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Ataol Behramoğlu, standing out with his poet identity in post 1960 Turkish literature,has also gained a place in Turkish poetry with the journals he published besides his poems.Publishing his first poetry book Bir Ermeni General in 1965, Ataol Behramoğlu hasgained a social realist identity with his works including Yeni Aska Gazel in 2002. He unitessociety and individual in the integrity of life in his poems.The subject of this study is Ataol Behramoğlu?s poems. Development processes of thepoems are discussed in thematic and structural point of views with political and socialbackgrounds. In post 1960 poetry, developed under the influence of pre 1960 Turkish poetryand politics, the place of his poetry is tried to be determined.In the first section of the study, Ataol Behramoğlu?s definition of poetry, political andpoetry developments before 1960 are evaluated.In the second section, his poetry books are introduced, themes of the poems wereclassified and their structural properties are determined.In the third section, some determinations are made about surrealism andexistentialism. Also an approach attempt is made in terms of Marxist esthetics.In the conclusion section, Ataol Behramoğlu?s position in Turkish poetry is tried to bedetermined with his poems.