Arap belâğatında kinâye ve isti'âre
Allusion and metaphor in the Arabic rhetoric
- Tez No: 211252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanoğlunun, meramını durumun gerektirdiği şekilde kolay ve anlaşılırbir tarzda ifade etmesinin yanında muhataba tesir edecek tarzda söz söylemesanatı olan belağat ilminin en önemli konusunu edebi sanatlar teşkil etmektedir.Arap Belâğatında çok önemli bir yere sahip olan edebi sanatlar hakkındaözellikle kinaye ve isti'are sanatları hakkında bilgi vererek edebi eserlerin dahaiyi anlaşılmasını sağlamak çalışmamızın asıl amacıdır.Çalışmamızda edebi sanatlar konusu daha iyi anlaşılabilmesi açısındankısımlara ayrılarak açıklanmış, kinaye ve isti'are konularıyla ilgili örneklerverilmiş ve bu örnekler Kur'an ayetleri ve Hz. Peygamberin hadisleriylezenginleştirilmiştir.Arap dili ve edebiyatının en önemli kaynakları arasında yer alan ve enyüce edebi şaheser olan Kur'ân-ı Kerim'de ve Hz. Peygamberin (sav) hadislerindeedebi sanatların çokça kullanılmış olmasından dolayı, Kur'an'ın ve Hadis-işeriflerin hakkıyla anlaşılması ve değerlendirilmesi, edebi vasıflarının idrakedilebilmesi belağat iminin inceliklerine vakıf olmakla mümkündür.Kinâye ve isti'âre sanatları ile ilgili Türk dili ve edebiyatından verdiğimizörnekler hem bu sanatların anlaşılmasını kolaylaştırmış, hem de okuyucuyamukayese imkanı sağlamıştır. Ayrıca Arap edebiyatındaki edebi sanatların pekçoğunun dilimizde de kullanıldığı bu çalışmamızda görülmektedir
Özet (Çeviri)
The most important topic of the rhetoric knowledge, which means thespeaking art in which man can express his request in an easy and clear mannerand have impression on the listeners, according to his present condition comprisesthe literary arts.The main aim of the present study is to grasp the literary works bettergiving information about the literary arts, especially allusion and metaphor, whichhave great importance in the Arabic rhetoric.In the study, in order to understand the literary works better, the topic wasexpressed dividing into parts; examples about allusion and metaphor werepresented and these examples were elaborated with the verses from the Koran andtraditions of Prophet Mohammed.Because the literary arts are densely used in the Koran, which is one of themost important sources of the Arabic language and literature and the suprememasterwork, and in the tradition of the Prophet Mohammed, fully understandingand evaluating the Koran and the traditions and their literary features are onlypossible with the knowledge of details of the rhetoric.The examples from the Turkish language and literature about the arts ofallusion and metaphor either eased the understanding of these arts or provided thereader with the comparison opportunity. It can also be seen in this study that manyof these arts are being used in Turkish literature.