Erzurum-Şenkaya'da tarihi ve arkeolojik araştırmalar
Historical and archaeological surveys in Erzurum
  1. Tez No: 211253
  2. Yazar: YAVUZ GÜNAŞDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Erzurum-Şenkaya Bölgesi, Erzurum Kars Bölümü ile Doğu KaradenizBölgesi arasında bir geçiş konumunda bulunmaktadır. Bulunmuş olduğu stratejikkonum itibariyle tarih öncesi ve tarihi çağlar boyunca birçok medeniyetin beşiklikettiği bilinmektedir.Şenkaya İlçesinde tarım, hayvancılık, meyvecilik yapılmaktadır. Ancaksadece ilçenin ihtiyacını karşılayacak kadar üretim yapılabilmektedir. İlçenincoğrafi yapısı düzensiz olduğundan, nüfus dağılımı düzensizdir.İlçede, tarihi süreç içerisinde İlk Tunç Çağ, Urartular, Persler, Bizanslılar,Selçuklular, Saltuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin izi bulunmaktadır.İlçede şimdiye kadar çok fazla araştırma yapılmamıştır. Araştırmamızdailçe tarihine az da olsa ışık tutmaya çalışmaktayız.
Özet (Çeviri)
The Erzurum-Şenkaya area provides a passage from the Erzurum Karsregion to the East Black Sea region. This area served as a kind of cradle for manycivilizations throughout history.Orcharding, stockbreeding and agriculture form the economic basis ofŞenkaya but its harvest only meets the need of the district. Due to the irregulargeography of the region settlement is also irregular.There are traces of the Ottomans, Persians, Byzantines, Seljukians,Urartians and Saltuk?s in this district. There were only few researches on Şenkayaand the aim of this study is to shed light on the history of it.