Muhammed Esed'in hadis yorumculuğu
The hadith conmen tatorshit of muhammed esed
  1. Tez No: 211270
  2. Yazar: NEVİN KARABAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENBİYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
?Muhammed Esed'in Hadis Yorumculugu? adlı çalısmamızda onun hadise ve sünnete dair görüslerini incelemeyi amaçladık. Tez, giris, iki ana bölüm ve sonuç bölümlerinden olusmaktadır. Giris bölümünde arastırmamızın amacına ve önemine dair hususların yanında, arastırmamızda kullandıgımız metottan bahsettik. Ayrıca Esed'in hayatı, eserleri ve düsünce yapısı hakkında bilgiler verdik. Hadis, sahih hadis ve sünnet kavramlarını anlayısı ilgili özet bilgiler sunduk. Birinci bölümde Esed'in hadis ve sünnete dair görüslerinin yanında, onun hadis ve sünnete verdigi anlam hakkında bilgi verdik. kinci bölümde Esed'in ?Kur'an Mesajı ve Sahih-i Buhari?de kullandıgı hadislerden örnekler verdik. Daha sonra hadisleri sened ve metin açısından inceleyerek yorumlarımızı ilave ettik. Sonuç bölümünde ise arastırmamızın ortaya koydugu sonuçlardan genel olarak bahsederek çalısmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
In our study named ?The Hadith Conmen Tatorshit of Muhammed Esed?, we aimed to study his thoughts about hadith and the sunna. The thesis is constitued from the entrance, two main sections and the result. In the entrance, we mentioned the method that we used in this study, in addition to matters related to research?s ain and importance. We gave information about Esed?s life, his works and style of thought. We presented a summary knowladge related to his understanding hadith, true hadith and the sunna concepts. In the first section, we mentioned Esed?s thoughts about hadith and the sunna and we gave some information about his definition of them. In the second section, we gave some examples, from the hadiths that he used from ?The Message of The Qur?an? and ?Sahih el- Buhari?. Then we discussed the relating points of sened and centext, and expressed our commantaries. In the result section, we completed our study mentioning the results of the research generally.