Er-râğıb el-isfahânî'nin mukaddimetü't-tefsîr adlı eseri ve fâtiha suresindeki uygulamasının tefsir usûlü açısından değerlendirilmesi
Er-râğib el-isfahâni's work named mukaddimetü't-tefsîr and the assessment of its use's in the capital of the fatiha with regard to the method of the interpretation
- Tez No: 211269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalısmamız bir giris ve üç bölümden olusmaktadır. Giriste Râgıb el- sfahânî'nin yasadıgı döneme kadar yapılan Kur'an ilimleri/tefsir usûlü çalısmaları üzerinde durularak bu alandaki ilk faaliyetlere deginilmistir. Birinci bölümde sfahânî'nin yasadıgı dönemin siyasi, sosyal, ilmî ve kültürel ortamı tespit edilmeye çalısılarak müellifimizin hayatı, ilmî kisiligi ve eserleri üzerinde durulmustur. kinci bölümde sfahânî'nin, Mukaddimetü't-Tefsîr'inde yer verdigi tefsir usûlü konuları incelenerek bu konuların, tefsir usûlü açısından genel bir degerlendirmesi yapılmıs ve böylece onun tefsirde gelistirdigi yöntem ortaya konmaya çalısılmıstır. Üçüncü bölümde sfahânî'nin, Besmele ve Fâtiha Suresi tefsiri bu arastırmaya dahil edilerek onun, Mukaddime'sinde ortaya koydugu yöntemi, tefsirinde ne derecede tatbik ettigi ortaya konmaya çalısılmıstır. Sonuç bölümünde ise sfahânî'nin özgünlügüne vurguda bulunularak, Mukaddimetü't-Tefsîr'in, Kur'an ilimleri baglamında genel bir degerlendirmesi yapılmıs ve kendisinden sonraki çalısmalara etkisi üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
Our study contains an introduction and three chapters. In the introduction, there is information about the sciences? of Quran and the method of interpretation until the Ragıb el-Isfahani?s term, and the first studies in this subject was told. In the first chapter, political, social, scientifical and cultural situations in Isfahani?s term were established, and also our writer?s life, scientific personality and studies were examined. In the second chapter, the subjects of interpretation?s method were examined, so the method that was provided by him was exposed. In the third chapter, this search includes Besmele?s and Fatiha?s interpretation which was made by Isfahani. So his method which was exposed in his Mukaddime was compared with the method he used in his interpretation. In the end of this study, the originality of Isfahani was stressed. In addition Mukaddimetu?t Tefsir was evaluated under the light of the sciences? of Quran. Then this study?s effects on later studies were taken up.