Akif divanı (inceleme transkripsiyonlu metin)
The divan of akif examination transcription text)
  1. Tez No: 211271
  2. Yazar: AYSEL ADMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 518
Özet
XIX. yüzyıl divan şairlerinin büyük çoğunluğu devlet dairelerinde katiplik yapmışlardır, yahut hayata böyle atılmışlardır. Bu dairelerin başında bulunan memurların çoğu da şairdir. Bazı şairlerin çalıştıkları dairelerde mahlas aldıkları da bilinmektedir. İşte bunlardan biri de katiplik görevinde bulunmuş, asıl adı Hasan olan Âkif mahlaslı şairimizdir. Kaynaklarda doğum tarihi hakkında bilgi bulunmayan ve H.1243 - M.1827 /1828'de vefat eden Âkif, XIX. yüzyıl şairlerinden olup Selânikli Ali Ağa'nın oğludur. Divan 74 varaktan meydana gelmekte olup talik yazıyla yazılmıştır. Ali Emiri Efendi, Manzum Eserler, Millet Kütüphanesi, 269'da kayıtlı tek nüshası vardır. İşte bu çalışmada 7 kaside, 38 tarih, 31 musammat, 131 gazel, 10 kıta, 1 nazım, 37 müfred olan Âkif Divanı şekil ve muhteva açısından incelenmiş ve divan metni transkripsiyonlu olarak verilmiştir. Çalışmanın başında dönemin siyasi durumu hakkında bilgi verilmiş olup şairin hayatı, Divan'ı ve edebî şahsiyeti mevcut kaynaklar ile divana dayanılarak incelenmiş, söz konusu eserin nüshası tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the divan poets of the 19. century worked as clerks in officces or they began to gain their lives. Most of the clerks in those offices are poets. It is known that some poets took pennames(nicknames) at the offices they worked. One of the them is Akif, whose real name is Hasan he had worked as a clerk. Eventhough there is no information about his birth date, it is known that he is one of the 19. century poets who is the son of Ali from Selanik, and he died at 1243 (Hijra calendar) -1827/1828 A.C. Divan consists of 74 sheet and it is written in a style Arabic script. According to studies it is found that there is on copy registred at number 269 at the Ali Emiri Efendi, works written in verse(National Library). It is this study, The Divan of Akif which has 7 kaside, 38 tarih, 31 musammat, 131 gazel, 10 kıta, 1 nazım, 37 müfred is analyzed with the aspect of form and content and the divan text was given transcriptionally. At the beginnig of the study, there is information given about the political condition of the period. The poet's life, his literary personality and his work are analysed depending on the available sources and the Divan. The copy of the work is tried to be given.