Sinop'ta sosyo-kültürel ve dini hayat- Gürcüler örneği
Socio-cultural and religious life in sinop - the Gfweeorgians sample
- Tez No: 211273
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ TATLILIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu arastırma, Türkiye'nin en kuzey ucu olan Sinop il merkezinde ve köylerinde yasayan Gürcülerin sosyo- kültürel ve dini yapısını içermektedir. Temel olarak çalısmamız üç bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde arastırma metodu ve tekniklerinin yanı sıra arastırmada ele alınan temel kavramlar açıklanmıstır. Birinci bölümde; Sinop hakkında genel bilgiler verilmis ve Sinop'ta yasayan Gürcülerinin tarihi gelisimini ilk Müslüman olmalarından Türkiye'ye göç etmelerine ve göç etmelerinden günümüze kadar geçen zaman içindeki tarihi seyirleri üzerinde durulmustur. kinci bölümde; Sosyo- Kültürel hayata iliskin bulgular baslıgı altında Gürcülerin demografik dagılımı, ekonomik durumu, egitim- ögretim durumu ve insan hayatının önemli anları olan; dogum, evlilik, ölüm konuları ele alınmıstır. Üçüncü bölümde; Dini hayata iliskin bulgulara yer verilmistir. Son olarak çalısmamızın genel bir degerlendirmesi yapılmıs ve elde edilen bulgular neticesinde bazı önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
This research thesis covers the sociocultural and religious lifestyle of the muslim georgians living in the center of Sinop and the belonging central villages. This study is comprised of three parts. In the introduction section prior to the three parts, the research methodology and the strategy as well as the basic concepts are indroduced and explained. In part one; Genaral informatian about Sinop is given. The story of the Turkish Georgians living in Sinop is detailed in historical perspective starting from their initial migration to Sinop and streching upto current situation and status today. In part two; some important observations and findings are detailed related to the demographic distribution, economic situation, educational background and some vital moments such as birth, weddig, funeral and marital lifestyle (family life) are some of the highlights. In part three; Observations and findings related to the religious life portrayed. Lastly, a general evalvation of the study is followed by conclusions derived and some pertinent suggestions.